Įkraunama...
Įkraunama...

Ar žinojai...?

10 faktų apie Kalėdas1. JAV mokslininkai atliko tyrimus, kuriais apskaičiavo Kalėdų Senelio kelionės greitį. Jei jis per vieną vakarą norėtų apkeliauti visus Pasaulio vaikus, per sekundę turėtų aplankyti 822 namus, o savo rogėmis skrieti net 1050 km per sekundę greičiu.

2. Kalėdinės lemputės ant medžių pirmą kartą pakabintos 1895 metais.

3. Didžiausio sniego senio rekordas užfiksuotas 1999 metais Amerikoje, Meino valstijoje. Vietiniai gyventojai pastatė tokį senį besmegenį, kurio aukštis siekė net 35 metrus.

4. Daugelis teologų neigia faktą, kad Jėzus gimė gruodžio 25 dieną. Jie teigia, kad Dievo sūnus galėjo pasaulį išvystį tarp 6 metų prieš mūsų erą ir 30 mūsų eros metų. Ir tai galėjo įvykti tik rugsėjo mėnesį.

5. Šiandieninis Kalėdų Senelio įvaizdis (raudoni rūbai ir balti kaliniai kraštai) yra daugiametės kultūros susiliejimo pavyzdys. Vieni žmonės teigia, kad šį stereotipinį “santaklausą” suformavo “Coca-Cola” reklama. Tačiau šis teiginys yra klaidingas. Šiandieninis standartinis dovanas nešiojančio stebukladario įvaizdis susiformavo apie 1920 metus, o Coca-Cola pirmą kartą Kalėdų Senį savo reklamoje panaudojo praėjus daugiau nei dešimtmečiui, t.y. apie 1935 metus.

6. Dž. Britanijoje galioja įstatymas, kuris liepia tikintiesiems būtinai Kalėdų rytą apsilankyti bažnyčioje. Nepatikėsite, tačiau ši prievolė yra vis dar galiojanti, nors ir nėra viešai deklaruojama. Vargu ar įmanoma žmones kontroliuoti švenčių metu.

7. Senovėje moterys tikėjo, kad Kūčių vakarą iškepta duona visada bus šviežia. Tačiau kiekvieną namų šeimininkę apimdavo gilus liudesys, kai po savaitėlės ar kelių savo duoną rasdavo apaugusią pelėsiu.

8. Įspėjame: prieškalėdinis apsipirkimas yra pavojingas jūsų sveikatai. Labai dažnai paskutinę minutę suskubę ieškoti dovanų patenka į spūstis ir būna sužalojami kitų žmonių.

9. Kas vakarienei? Kiaulės galva! Senovės Anglijoje vyravo paprotys Kalėdų vakarienei patiekti keptą kiaulės galvą su garstyčių padažu.10. Kokios Kalėdos be burtų ir paslapčių. Štai senovėje moterys, gamindamos pudingą, į jį pridėdavo įvairiausių simbolinių daiktų. Jei beskanaujant desertą atradai monetą – ateinančais metais būsi turtingas. Jei žiedą – ištekėsi ar vesi, o štai saga reiškė našlystę. Ši tradicija atkeliavo iš ankstyvųjų viduramžių, kai pyrage būdavo slepiamos nevirtos pupelės. Vyriškiui, atradusiam šią pupą, atitekdavo karaliaus sostas.


Papildyta:


1. Ukrainoje tikima, kad Kalėdų rytą namie rastas voratinklis pranašauja sėkmę. Anot ukrainiečių liaudies pasakos, kartą gyveno be galo neturtinga moteris. Ji nė negalėjo papuošti namų Kalėdoms. Pabudusi vieną Kalėdų rytą, ji pamatė, kad vorai apraizgė jos vaikų eglutę voratinkliais. Patekėjus saulei, jie virto auksu ir sidabru. Ukrainiečių kalėdinių eglučių puošyboje nereti dirbtiniai vorai ir voratinkliai.

2. Per Kalėdas tradicija tapo pasibučiuoti po amalu. Senovės Skandinavijoje amalas buvo siejamas su taika ir draugyste. Taip galima aiškinti ir paprotį bučiuotis po amalu.

3. Daugelyje namų dalį kalėdinio pudingo valgymo linksmybių sudaro radybos. Rasti pudinge monetą reiškia, kad tapsi turtingas, rasti žiedą – kad susituoksi, o sagą – liksi viengungis. Mintis slėpti kažką pudinge kilusi iš viduramžių tradicijos slėpti pupą pyrage, kuris būdavo patiekiamas Dvyliktąją naktį. Kas rasdavo pupą, tapdavo viso tolesnio vakaro „karaliumi“.

4. Frumenti – prieskoniais pagardinta košė, kuria mėgaudavosi tiek turtingieji, tiek vargšai. Tai buvo šiuolaikinių kalėdinių pudingų pirmtakas. Ši košė siejama su legenda, kuri pasakoja apie keltų dievą Dagdą, kuris užmaišė košę, pagamintą iš visų gerų dalykų pasaulyje.

5. Pasak graikų legendos, piktosios būtybės, vadinamos Kallikantzaroi, kalėdiniu laikotarpiu kartais krečia bjurių pokštų. Norint jų atsikratyti, reikia padegti druską srba seną batą. Aitrus kvapas padeda atbaidyti Kallikantzaroi. Bandyti atsikratyti piktųjų būtybių galima ir kitais būdais – ant durų pakabinti kiaulės žandikaulį arba kūrenti kaitrią ugnį. Tada piktosios būtybės į namus negalės patekti per kaminą.

6. Puansetija yra tradicinė Kalėdų gėlė. Meksikoje (iš kur ji yra kilusi – aut. past.) ji vadinama „Kalėdų nakties gėle“.

7. Louis Prang, Bavarijoje gimęs litografas, į JAV atkeliavęs iš Vokietijos devynioliktame amžiuje, išpopuliarino spausdintinių Kalėdų atvirukų siuntimą. Jis išrado būdą reprodukuoti spalvotus aliejiniais dažais tapytus piešinius, „chromolitografinę techniką“, ir sukūrė atviruką su užrašu „Merry Christmas“ kaip pavyzdį.

8. „Lemties urna“ yra Kalėdų dalis daugelyje Italijos namų. Joje kiekvienam būna suvyniota dovana. Motina bando savo laimę pirmoji, po jos – kiti. Jei ištraukiama dovana su traukusiojo vardu, dovaną galima pasilikti, o jei ne – reikia padėti atgal ir vėl bandyti laimę.

9. Švedijoje įprasta kalėdinė dekoracija yra vadinama Julbukk. Tai – maža ožkos figūrėlė, dažniausiai gaminama iš šiaudų. Kalėdiniuose renginiuose Skandinavijoje gausu šiaudinių dekoracijų – žvaigždžių, angelų, širdžių ir kitų formų, taip pat ir Julbukk.

10. „Klaksonas“ nėra vieno iš Kalėdų Senelio elfų padėjėjų vardas. Tai – galingas ragas, o jo pavadinimas kilęs nuo vokiško žodžio, reiškiančio „klyksmą“.
Papildyta:Ar kada susimąstėte, kodėl Kalėdų Senelis atvyksta per kaminą? Vienoje Kalėdų legendoje pasakojama, kad vienąkart Kalėdų Senelis norėjęs padėti trims sunkiai gyvenančioms merginoms ir sugalvojęs joms padovanoti po maišą pinigų. Pirmus du kartus Kalėdų senelis dovanas įmetė pro langą, o trečiąkart radęs langą uždarytą jis sumaniai pasinaudojo kaminu.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo O cheri cheri: 25 rugsėjo 2013 - 23:35
Dar keletas Kalediniu idomybiu:


1. Didžiausia pasaulyje Kalėdinė dovana buvo Laisvės statula, kurią prancūzai padovanojo JAV 1886 m. Ji sveria 225 tonas ir yra 46,5 m aukščio.

2. Populiariausia visų laikų kalėdinė daina yra 1942 m. išleista Bing Crosby daina „White Christmas“ (liet. Baltos Kalėdos).

3. Anglijoje per visą XX a. buvo tik 7 baltos (su sniegu) Kalėdos.

4. 1644-1660 m. Anglijos puritonų lyderis O. Kromvelis buvo uždraudęs Kalėdinius vakarėlius ir dainas kaip amoralius tokiai reikšmingai dienai. Buvo galima tik melstis. Visi, kurie buvo pagauti švenčiantys, buvo suimami ir baudžiami.

5. Kalėdinį kalakutą iš Prancūzijos atvežė jėzuitai, jis iki šiol kai kuriuose prancūzų dialektuose vadinamas „Jesuite“.

6. Kalėdų Senelis arba Santa Klausas yra pagrįstas realiai gyvenusiu bažnyčios vyskupu Šv. Nikolajumi, kuris gyveno 3 a. Turkijoje. Jis pasižymėjo gerumu, slapta dovanodavęs dovanas ir pinigus vargšams.

7. Kasmet pasaulyje parduodama apie 34-36 mln. eglučių Kalėdiniu laikotarpiu.

8. Pirmosios kalėdinės eglutės buvo puošiamos vaisiais, žvakėmis, gėlėmis, kurie buvo per sunkūs eglutės šakoms, taip 1800 m. pradėti gaminti stikliniai kamuoliukai, kurie ir pakeitė šias sunkias dekoracijas, jie pavadinti lemputėmis.

9. Aukščiausia pasaulyje Kalėdų eglė buvo 82 m aukščio, papuošta 2,8 mln. lempučių, pastatyta Brazilijoje Rio de Žaneire.

10. Indijoje Kalėdiniu laikotarpiu vietoj eglučių puošiami bananų medžiai.

11. Pati brangiausia pasaulyje Kalėdų eglutė yra Japonijoje Tokijuje, ji pagaminta iš 12 kg aukso ir yra verta apie 5 mln. litų.

12. Didžiausia netikra Kalėdų eglutė buvo užžiebta Italijoje popiežiaus Benedikto XVI – apšviesta 800 m aukščio eglutės forma ant Monte Ingino kalno.

13. Kaune sukurta aplinkai draugiška 13 m aukščio smaragdinė eglutė iš 40000 plastikinių perdirbtų butelių, kuri pateko į Gineso rekordų knygą.

14. Londone buvo pastatyta 12,2 m aukščio eglutė tik iš Lego kaladėlių.
Atsakyti