Susilopiau virusų sugraužtą kompą ir sugrįžau į forumo vandenis
Smurka, jūsų istorija tik patvirtina taisyklę, kad žmogaus vystymasis labai sudėtingas procesas ir nėra vienos priežasties, nulemiančios galutinį rezultatą. Žmogus yra biopsichosocialinė būtybė (tuoj paaiškinsiu "keiksmažodį"

).
kiekvienas vaikas gimsta su tam tikru genų rinkiniu, kas nulemia ne tik jo bendrą išvaizdą, bet ir nervų sistemos labilumą, temperamentą, reakcijų greitį ir pan. Tai viena sudedamoji. Kita - vaiko aplinka. Reikšminga yra tėvų socialinė padėtis, išsilavinimas, vaikų skaičius šeimoje ir gimimo eiliškumas. trečia sudedamoji - santykiai su aplinkiniais žmonėmis. Čia svarbu ne tik tai, ką suaugę sako vaikui vienu ar kitu atveju. Svarbu ir kaip jie patys gyvena, nes vaikai daug ką išmoksta (ir pasidaro savo išvadas) stebėdami suaugusius. Be to, vaikai nėra pasyvūs auklėjimo procese - jie patys pasirenka, kaip reaguoti į t.t. aplinkybę ar tėvų reakciją (pvz. į tėvų priekaištą galima atsakyti ašarom,užsidarymu ar prieštaraujančiu elgesiu).
na, ir kai sudedam viską į krūvą tai visai nebloga mišrainė išeina... pav.: Jūs ir jūsų sesuo gimėt netgi ne tokioje pačioje šeimoje (tėvai ant pirmo vaiko "mokinasi" būti tėvais, o į antrąjį žiųri ramiau. Pirmas vaikas gimsta be konkurencijos, o antras - nuolat "antras" ir t.t.), o ką kalbėt apie skirtingus temperamentusir kt.
kaip ten bebūtų, manau, kad jus "išgelbėjo" įgimta stabili nervų sistema, gyvas temperamentas, užsispyrimas ir protestas (juk beveik viską pasiekėt, norėdama įrodyti savo tiesą). Tokie vaikai tėvams yra tikrai nepatogūs

, todėl dažnai susilaukia neigiamo paskatinimo. Vėliau gyvenime jie būna ir toliau aktyvūs ir priimantys drąsiai iššūkius ir yra vadinami ŠAUNUOLIAIS. Deja, bet "patogūs" vaikai užaugę dažnai stokoja sveikos agresijos ir savarankiškumo
Jolanta Skrebiene
ANTAKALNIO PSICHIATRIJOS KONSULTACIJU CENTRAS
Antakalnio g. 84, Vilnius
Tel. 8 5 270 98 48, mob. 8 676 00121