Dieta be dietos
Norite numesti svorį? Pamirškite valios stiprybę, kalorijų skaičiavimą, angliavandenių apribojimą ir raumenų treniravimą. Visa tai beveik visada baigiasi niekuo. Jeigu norite atsikratyti antsvorio visam laikui, išsilaisvinkite nuo daugybės kasdieninių įpročių.
Jau ne vienas viršsvorio problemų kamuojamas žmogus savo kailiu įsitikino, kad dietos pats neveiksmingiausias svorio metimo būdas. Apie 95 proc. pasiryžusių laikytis dietos vos po metų susigrąžina ankstesnįjį svorį arba dar daugiau pastorėja.
Pasibaigus šventiniam laikotarpiui, per kurį žmonės sau leido daugiau nei reikia, stebuklingų dietų pasiūla pastebimai išauga. Jeigu kuri nors dieta pasiektų žadamą veiksmingumą, pasaulinė nutukimo epidemija jau seniai būtų įveikta.
Deja, realybė kitokia: daugiau nei du trečdaliai britų turi viršsvorio ar yra nutukę. Per pastaruosius 25 m. nutukusių žmonių skaičius išaugo daugiau nei 400 proc. Kas penkta britė laikosi dietos, panašus rodiklis ir paauglių mergaičių tarpe.
Gal atrodo ir neteisinga, tačiau ne visada liekna figūra džiaugiasi tik tie, kurie mažai valgo. Yra žmonių, kurie valgo tiek daug, kad turėtų būti panašūs į kalėdinį kalakutą, tačiau taip nėra. Tokiais atvejais sakoma, kad priežastys slypi genetikoje ir greitoje medžiagų apykaitoje. Tačiau retai išgirsi, kad ne paskutinį vaidmenį čia atlieka ir žmogaus psichologija.
Nutukimo psichologija
Būtent nutukimo psichologiją tyrinėja profesorius Benas Fletcheris ir daktarė Karen Pine. Mokslininkai tvirtina, kad lieknų ir viršsvorio turinčių žmonių mityba ne taip jau ir skiriasi.
Persivalgymas šalutinis kasdieninių įpročių poveikis, psichologinių problemų simptomas. Pagal šią teoriją, atsisakius tam tikrų įpročių žmogus pradeda natūraliai lieknėti, kol pasiekia idealų svorį. Dieta tampa nebenaudinga. Taip atsirado teorijos pavadinimas dieta be dietos.
Atliekant klinikinius tyrimus, programoje dalyvavę žmonės numesdavo iki kilogramo svorio per savaitę. Dauguma atvejų svoris krito tol, kol pasiekė idealų, o svarbiausia yra tai, kad faktiškai visi programos dalyviai jai pasibaigus svorio nebepriaugo.
Taigi, dietos be dietos esmė atsisakyti įpročių, verčiančių persivalgyti. Kaip bebūtų keista, tai pasiekti galima pakeitus maršrutą į darbą ar visą dieną neįjungiant televizoriaus.
Dietų industrija jau ne vieną dešimtmetį sukasi aplink tokią idėją: organizmui gaunant mažiau kalorijų, jis pradeda naikinti riebalinius rezervus, todėl pradeda kristi svoris. Tačiau nutylima, kad neįmanoma laikytis dietos ilgiau nei kelias savaites ar mėnesius.
Problema slypi visai ne valios stiprybėje, o biologijoje. Evoliucija išmokė žmogų ieškoti maisto ir jį vartoti tam gamta mums davė alkio jausmą. Tik už jo gali slėptis šis tas daugiau, nei natūralus noras pasistiprinti. Įpročiai, emocijos, lūkesčiai, socialinės sąlygos ir didelis psichologinis bagažas gali skatinti melagingą alkį.
Grandininė įpročių reakcija
Dažniausiai viskas prasideda nuo įpročių, kurių bėgant metams vis daugėja. O įpročiai formuoja elgesį, jie palaiko vienas kitą: vienas įprotis būtinai veda prie kito, tas įjungia trečią, o šis ketvirtą. Psichologai tokį elgesį vadina grandinine įpročių reakcija, kuri suformuoja įpročių tinklą. Patinka tai jums ar ne, tačiau psichologai tvirtina, kad statistinis žmogus 85 proc. laiko atlieka vienus ar kitus veiksmu vedamas vieno ar kito įpročio.
Prisiminkite: visada miegate toje pačioje lovos pusėje, keliatės tuo pačiu laiku, keliaujate į darbą tuo pačiu maršrutu, renkatės tas pačias sekso pozas ir taip toliau.
Dabar prisiminkite maistą. Kiek kartų pradėjote valgyti sausainius ir po kelių minučių suvokėte, kad jau suvalgėte pusę pakelio? Tai įprotis. Taip įprantama valgyti bulvių traškučius žiūrint televizorių, gerti alų ar vyną prieš vakarienę. Taip nesąmoningai gaunamos bereikalingos kalorijos: jokio malonumo, bet svoris auga. Situaciją blogina tai, kad beveik viskas šiuolaikiniame pasaulyje skatina įpročių formavimąsi.
Pereikite pagrindine gatve ir išvysite tas pačias parduotuves, prekiaujančias tokiomis pačiomis prekėmis. Televizija ir laikraščiai kartoja tuos pačius burtažodžius, skatinančius vartojimą. Visi šie signalai įjungia protinių ir fizinių įpročių kaskadą. Mes tiesiogine to žodžio prasme programuojami taip, kad pernelyg daug valgytume ir gertume.
Tereikia mėgautis gyvenimu
Vis dėlto galima suardyti šį įpročių tinklą, išsilaisvinti iš jo ir pradėti mesti svorį. Jeigu kasdien stengsitės atsikratyti įpročio, jis netrukus praras savo galią. Atsikratyti atskiro įpročio nėra sunku, tačiau jų galia slypi psichologiniame įpročių tarpusavio ryšyje. Reikia rasti silpnąją šio ryšio grandį. Jeigu atsisakysite kažkokio konkretaus įpročio, visa grandinė subyrės. Jeigu atsisakysite įpročių, verčiančių persivalgyti, suprantama, pradės kristi svoris.
Vadinasi, tereikia nedidelių pokyčių kasdieniniame gyvenime. Kiekvieną dieną stenkitės kažką daryti kitaip, pavyzdžiui, pakeliui į biurą nelėkite strimgalviais, o sustokite ir apsidairykite. Užtenka vos kelių sekundžių, kad pasigrožėtumėte gėlėmis parke ar lapais ant medžių, kad atkreiptumėte dėmesį į mėnulį danguje. Tereikia sustoti akimirkai ir pasimėgauti gyvenimu. Tada mažiau malonumo tikėsimės iš maisto, todėl svoris tikrai pradės kristi.
Dietos kenkia sveikatai
Dietos laikymasis gali sukelti sveikatos sutrikimus, galinčius pakenkti tokiems organams, kaip plaučiai, širdis ir kepenys, taip pat raumenų audiniui. Nuolatinis dietų laikymasis sumažina būtinų ląstelių-žudikių, kovojančių su tokiomis ligomis, kaip vėžys, kiekį.
Ilgalaikės dietos gali tapti odos susirgimų, galvos svaigimo ar skausmo, nuplikimo priežastimi. Taip pat jos gali išreguliuoti menstruacijų ciklą, sukelti mieguistumą bei vidurių užkietėjimą.
Kadangi dėl dietos organizmas netenka svarbių maistinių medžiagų, neįmanoma ilgą laiką laikytis dietos nepakenkiant sveikatai. Greitas svorio kritimas ir po to sekantis greitas priaugimas padidina širdies ir kraujagyslių susirgimų riziką.
Nereikia pamiršti, kad ilgalaikės dietos kenkia ne tik fizinei, bet ir dvasinei sveikatai. Dietos laikymasis iškreipia santykį su maistu, o tai reiškia, kad vos nutraukus dietą svoris vėl ims augti kaip ant mielių. Laikantis dietos pamažu prarandamas normalus santykis su apetitu: pajutus alkį nevalgoma, dėl ko ilgainiui prarandamas gebėjimas atpažinti, kada esate sotus, o kada metas užkasti.
Kalorijų apribojimas sumažina energijos lygį. Dėl to gali sumažėti kognityvinė kompetencija, kitaip tariant intelekto galios.
Kartais chroniškas dietos laikymasis siejamas su depresija, prastu savęs vertinimu ir streso sustiprėjimu. Kadangi dietos amžinai laikytis neįmanoma, taip žmogus susikuria sąlygas nesėkmei.