QUOTE(Robertinas 125 @ 2013 07 07, 23:45)
Notaras tik patvirtinas asmens parašo tikruma. Dokumentas bet kokiu atveju galios kol nebus teismo anuliuotas, savo parašo manau parastai neatsisakysite ir dokumentas galio ir turės tokia pačia juridine galia kaip ir notaro patvirtintas..
Šeip tai ne visai taip. Kai kuriems faktams patvirtinti reikalaujama atitinkama forma. Įstatymais nustatytos formos nesilaikymas daro tik parašu patvirtintą dokumentą negaliojančiu. Pavyzdys dėl minėtų rankpinigių. Pacituosiu straipsnį iš Civilinio kodekso apie rakpinigių susitarimo įtvirtinimo formos reikalavimus ir kas būna su tokiu susitarimu, jei nesilaikoma rankpinigių susitarimo itvirtintos formos.
QUOTE
6.99 straipsnis. Susitarimo dėl rankpinigių forma
1. Susitarimas dėl rankpinigių, neatsižvelgiant į jų dydį, turi būti rašytinis.
2. Rašytinės formos nesilaikymas susitarimą dėl rankpinigių daro negaliojantį.
Pavyzdžiui dovanojimo sutartį, priklausomai nuo dovanos vertės ar rūšies, leidžiama įforminti tiek žodžiu iki 5000 Lt, tiek raštu iki 50000Lt, tiek notariškai virš 50000Lt arba dovanojant nekilnojamą turtą.
Beje, dovanojant nekilnojamą turtą neužtenka net ir notaro patvirtinimo, prieš trečiuosius asmenis nekilnojamo turto dovanojimo notariškai patvirtinta sutartis juridiškai pradeda galioti tik po sutarties įregistravimo.
QUOTE
6.469 straipsnis. Dovanojimo sutarties forma
1. Sutartis, kai dovanojama didesnė kaip penkių tūkstančių litų suma, turi būti rašytinės formos.
2. Nekilnojamojo daikto dovanojimo sutartis, taip pat dovanojimo sutartis, kurios suma didesnė kaip penkiasdešimt tūkstančių litų, turi būti notarinės formos.
3. Nekilnojamojo daikto ar daiktinės teisės į jį dovanojimo sutartis teisines pasekmes tretiesiems asmenims sukelia tik tuo atveju, jei sutartis įregistruota viešame registre.
Taip kad jei įstatymas reikalauja notaro patvirtinimo formos, kol juridinis faktas nėra patvirtintas notaro, tol jis neturi juridinės galios. Jei turit ant "servetėlės" kaimyno pasirašytą sutikimą statytis arčiau, tai jei tuo metu, vadovaujantis įstatymais, užteko architekto patvirtinimo, tai gerai, bet jei ir tada neužteko, o savivaldybėje išduodantis leidimus klerkas paprasčiausiai apsižioplino, kaimynui persigalvojus, galite turėti rimtų nemalonumų. Net jei juos vėliau ir pavyktų išspręsti taikiai, ginčo metu apie statybas spėju tektų užmiršti.
Iš kitos pusės, jei šiai dienai galioja 1m apskundimo terminas, jei pastatas pastatytas, juridiškai bus įformintas pastato baigtumo momentas, taip kad nesudėtinga bus nustatyti metų laikotarpį, per kurį kaimynas dar galės ką nors pasakyti, o po to laikotarpio jau galima būti ramiems.
Papildyta:
QUOTE(VilkasPilkas @ 2013 07 08, 10:42)
As nenorejau tampyti kaimynu pas notarus, kad beeinant nepersigalvotu
Labai tikėtina situacija. Pradėjus statybas išgirdau, kad Lietuvoje šioje srityje populiarios materialinės paskatinimo priemonės motyvuojančios kaimynus nepersigalvoti.