Įkraunama...
Įkraunama...

Tinūtras (Adeniumas)


user posted image

user posted image

user posted image
Adenium obesum

*** Adenium obesum (Tinūtras, „Dykumos rožë“) priklauso Apocynaceae (stepukinių) šeimai. Tėvynė - Arabijos pusiasalis, Uganda, Kenija, Tanzanija, Sokotra, Madagaskaras. Populiariausia rūšis – Adenium obesum.
*** Kiek retesnės Adenium multiflorum, Adenium socotranum, Adenium swazicum, Adenium arabicum, Adenium somolense, Adenium oleifolium.
*** Manoma, kad šių sukulentų vardas kilęs nuo Adeno uostamiesčio Arabijos pietvakariuose. Tinūtrai formuoja sustorėjusią šaknį – kaudeksą, kurį estetikos sumetimais augintojai kasmet vis kilsteli į viršų ir tokiu būdu augalas tampa vis įspūdingesnis. Kiekvienas augalas unikalus – būtų sunku surasti du vienodus egzempliorius.
*** Visgi tikras augalo grožis atsiskleidžia tinūtrui žydint. Žiedų spalvų gama išties plati – nuo visiškai baltų, iki violetinių ir tamsiai vyšninių atspalvių. Pasitaiko ir margi, kelių spalvų žiedai.
*** Adenium obesum žydi dažniausiai nuo balandžio iki ankstyvo rudens, tačiau jei žiemai neužmiega, žiedų galima sulaukti net žiemą.


user posted image


Priežiūra


***Adeniumai – šviesiamėgiai sukulentai, labiausiai jiems patinka šilta pietinė palangė. Žiemą temperatûra neturėtų nukristi žemiau +15C.
***Adeniumai laistomi gana gausiai, bet retai. Nuo vieno laistymo iki kito žemė turi gerai išdžiūti. Kitaip yra pavojus tinūtrą supūdyti, nes šaknys yra gana jautrios vandens pertekliui. Žiemą reikia elgtis ypač apdairiai. Jei augalas užmiega, numeta visus ar dalį lapų, geriau netrukdyti jam ilsėtis ir laikyti sausai. Jam pakaks kaudekse sukauptų vandens atsargų.
***Pavasarį jis pats pradės leisti lapelius, pumpurus (tai ir bus ženklas vėl pradėti jį po truputį lieti). Jei augalas neužmiega ir toliau auga, reikia jį retai ir saikingai palieti (tik tiek, kad neiįdžiūtų šaknys). Verta žinoti, kad sėjinukai neturi aiškaus poilsio periodo. Jie greičiau išnaudoja savo vandens resursus, nes kaudeksas dar visai mažytis. Juos reikia laistyti saikingai, bet gana dažnai (pradėjęs raukšlėtis ir lengvai suminkštėjęs kaudeksas yra ženklas, kad augalui jau reikia vandens).
***Adeniumai dauginami sėklomis. Dygsta lengvai ir greitai (per 3-7 dienas). Verta žinoti, kad sėklų nevalia užberti žemėmis. Jas reikia guldyti ant žvyringo substrato paviršiaus ir nuolat drėkinti. Tuomet galima stebėti tikrą spektaklį: pirmiausia iš sėklos išlenda šaknis, tvirtai įsikimba į žemę, po to pakelia sėklą į vertikalią padėtį ir išsilaisvina iš kiauto. Tuomet pasirodo pirmieji lapukai. Kai sėjinukas sustiprëja ir užsiaugina 5-6 poras lapų, galima drąsiai persodinti į didesnį vazonėlį.
***Sėjinukai pajėgūs žydėti po 2-4 metų (nelygu rūšis). Tinūtrai dauginami ir viršūnių auginiais, kuriuos galima įšaknydinti arba įskiepyti į oleandrą. Tokie augalai puikiai auga ir žydi, tačiau neturi pusės savo grožio – kaudekso.
***Adeniumus galima genėti, lengva suformuoti bonsai tipo formos augalą. Dažniausiai puola voratinklinė erkutė, miltuotasis skydamaris.
***Substratas turi būti labai laidus vandeniui (geriausiai tinka substratas kaktusams, į kurį dar įmaišoma žvyro). Būtinas geras drenažas. Tręšiamas kaktusams ir sukulentams skirtomis trąšomis kas 14 dienų ir tik augimo laikotarpiu.


user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

SENA TEMA --> http://www.supermama...howtopic=915596
Atsakyti
Kokia graži tema wub.gif , žiūriu ir galvoju kieno čia taip gražiai žydėjo, o poto supratau, kad ten ir mano yra thumbup.gif wub.gif cool.gif drinks_cheers.gif
Atsakyti
pririnkau nuotraukyčių neatsiklaususi Jūsų visų iš praeitos temos ax.gif - tad nesupykit merginos labai blush2.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Pav@saris: 27 spalio 2014 - 19:36
aš tai tikrai nepykstu, man gražu nuotraukos su žiedais smile.gif
Atsakyti
Sveiki, rugsėjo mėn. įsigijau tinūtrą (sodintas kovo mėn.). Pardavejai patarė persodinti pavasarį. Bet augaliukas toks gana aukštas ir dabar jis man pradėjo virsti. Parėmiau iš šono su pagaliuku. Ar taip ir palikti iki pavasario, ar kažkaip giliau jau dabar įsodinti? Foto tik po savaitgalio galėčiau padaryti, bet gal jau dabar kažką patartumėt smile.gif
Atsakyti
QUOTE(Jurkinas @ 2014 10 28, 13:15)
Sveiki, rugsėjo mėn. įsigijau tinūtrą (sodintas kovo mėn.). Pardavejai patarė persodinti pavasarį. Bet augaliukas toks gana aukštas ir dabar jis man pradėjo virsti. Parėmiau iš šono su pagaliuku. Ar taip ir palikti iki pavasario, ar kažkaip giliau jau dabar įsodinti? Foto tik po savaitgalio galėčiau padaryti, bet gal jau dabar kažką patartumėt  smile.gif

Pasirodo turiu foto.
user posted image
Atsakyti
QUOTE(Jurkinas @ 2014 10 28, 12:15)
Sveiki, rugsėjo mėn. įsigijau tinūtrą (sodintas kovo mėn.). Pardavejai patarė persodinti pavasarį. Bet augaliukas toks gana aukštas ir dabar jis man pradėjo virsti. Parėmiau iš šono su pagaliuku. Ar taip ir palikti iki pavasario, ar kažkaip giliau jau dabar įsodinti? Foto tik po savaitgalio galėčiau padaryti, bet gal jau dabar kažką patartumėt  smile.gif

Tai kad ne giliau jie sodinami, o atvirkščiai . Persodinant jie yra iškeliami kiek galima aukščiau. Tame grožis.
Jei pradėjo virsti tai gal puvinys atsirado - pūna augalą laikančios šaknys. Jei pūna šiuo metu, reiškia per daug pamylite laistant. Aš ištraukčiau ir apžiūrėčiau. Puvinį išpiauti na it t.t,.
Matau įsijaučiau bespėliodama. biggrin.gif Gal ir nepūna.
Papildyta:
QUOTE(Jurkinas @ 2014 10 28, 13:24)
Pasirodo turiu foto.
user posted image

Nieko čia nesimato. Tik tiek, kad jo kaudeksiukas dar paugliškas. Jaunas augalėlis, kaudesas gležnas, šaknys silpnos. Gal kas protingiau ką pasakys.
Atsakyti
QUOTE(amba41 @ 2014 10 28, 14:34)
Tai kad ne giliau jie sodinami, o atvirkščiai . Persodinant jie yra iškeliami kiek galima aukščiau.  Tame  grožis.
Jei pradėjo virsti tai gal puvinys atsirado - pūna augalą laikančios šaknys. Jei pūna šiuo metu, reiškia per daug pamylite laistant. Aš ištraukčiau ir apžiūrėčiau. Puvinį išpiauti na it t.t,.
Matau įsijaučiau bespėliodama. biggrin.gif  Gal ir nepūna.
Papildyta:

Nieko čia nesimato. Tik tiek, kad jo kaudeksiukas dar paugliškas. Jaunas augalėlis, kaudesas gležnas, šaknys silpnos. Gal kas protingiau ką pasakys.


Dėkui už atsakymą. Nepanašu, kad pūva, nuo rugs. vidurio laisčiau 2 kartus, po labai nedaug, net per apačią neišbėgo. Gal tiesiog ūgio nebeišlaiko šaknys, nes tas smėliukas vazonėlyje labai sausas ir purus.
Atsakyti
QUOTE(Jurkinas @ 2014 10 28, 14:19)
Dėkui už atsakymą. Nepanašu, kad pūva, nuo rugs. vidurio laisčiau 2 kartus, po labai nedaug, net per apačią neišbėgo. Gal tiesiog ūgio nebeišlaiko šaknys, nes tas smėliukas vazonėlyje labai sausas ir purus.

Neperlaistote manau ir tikriausiai nepūna. Gal aš čia per drasiai reiškiuosi , nes nesu baisi žinovė . Nepriimkit 100% . Pati tokiu atveju berčiau viršuje žvyriuko ir laukčiau pavasario. Papenėtas ir gražus jaunuolis - gal tikrai per sunku viršutinę dalį išlaikyti ir svyra.
Gamtoje jie auga pieskose , žvyre . Mačiau nuotrauką kur kaudeksas apglėbęs pusę didelio akmens. Tai davė įdėją pakišti po šonu ir savam vienam kitam akmenioką. Pavasarį taip padarysiu.
Atsakyti
Man tai atrodo, kad tiesiog vazonas per seklus. Aš kai saviškius persodinau, tai ta pagrindinė šaknis buvo tokia ilgaaaa. Ji gal jau remiasi pas jus į dugną ir išbalansuoja patį augalą.

Tai va, gūglinau aš gūglinau apie lapų rudavimą - nu visur rašo, kad "kontroliuokite laistymą ir tręšimą". Tikrai neperlaistau ir nepertręšiu. Vienas išvis visus lapus numėtė, stovi kaip pimpukas vienišas.

O kokiom jūs trąšom tręšdavot? Kaktusų?
Atsakyti
OK. Tai paramstysiu akmenukais ir lauksiu pavasario persodinimui...
Atsakyti
QUOTE(Sparaxis @ 2014 10 28, 15:53)
O kokiom jūs trąšom tręšdavot? Kaktusų?


aš tręšiu tuo, kas liko palaisčius orchidėjas..
jei gerai atsimenu, adeniumams tinka trąšos, kurių veikliųjų elementų (N-P-K) proporcija yra vienoda.
dabar prasidėjo poilsio periodas, tai geriau išvis netręšti.
pas mane tik arabicum numetė lapus, nors visi stovi kartu. visus pristumiau prie lango, kad pajaustų, kad žiema jau ateina, ir iš tikrųjų pastebėjau - mažiau reikia laistyti, kaudeksai kieti. vieną mažylį turiu, tai tas auga, poreikis vandeniui reguliarus.
Atsakyti