Įkraunama...
Įkraunama...

Skydliaukės Hipofunkcija ( tiroiditas)

http://www.supermama...

http://www.supermama...?...3998&st=588

http://www.supermama...howtopic=370548

http://www.supermama...?...387731&st=0

http://www.supermama...?...407116&st=0

http://www.supermama...howtopic=431367


Skydliaukės hipofunkcija (hipotireozė) – tai klinikinis sindromas, atsirandantis dėl sumažėjusios skydliaukės hormonų gamybos. Mažėjant skydliaukės veiklai, lėtėja medžiagų apykaita. Skydliaukės funkcijai išnykus, atsiranda miksedema (didelio laipsnio hipotireozė).

user posted image


Ligos priežastys

Hipotireozė būna įgimta ir įgyta. Įgimtos hipotireozės priežastys: įgimtas skydliaukės hormonų gamybos defektas, jodo kaupimo defektas, embriono raidos defektas.
Įgyta hipotireozės gali atsirasti sergant lėtiniu skydliaukės audinio uždegimu, po skydliaukės operacijos, po strumos gydymo radioaktyviu jodu ir pan.


Simptomai


Žemas arterinis kraujo spaudimas
Bendras silpnumas
Nuovargis
Šiurkšti, sausa oda
Vidurių užkietėjimas
Šalčio netoleravimas
Užkimęs balsas
Sausi, lūžinėjantys plaukai
Kūno masės didėjimas
Retas pulsas


Ligos eiga

Įgimta hipotireozė prasideda nuo gimimo. Naujagimiams būdinga: užsitęsusi naujagimių gelta, vangus čiulpimas, vidurių užkietėjimas, nejudrumas.
Vėliau, jei nebuvo gydyta, tokiems vaikams pasireiškia: atsilikęs fizinis augimas, kalbos sutrikimas, psichinis atsilikimas.
Sergančius įgyta hipotireoze sulėtėja medžiagų apykaita, ligonį sekina bendras silpnumas, nuovargis, mieguistumas, lėtumas, iniciatyvos stoka. Dažnai tokiems žmonėms klaidingai diagnozuojama depresija. Užkietėja viduriai, retėja pulsas, krenta arterinis kraujo spaudimas, didėja kūno masė. Oda tampa sausa ir šiurkšti, plaukai – silpni, lūžinėjantys, balsas užkimsta ir atgrumba.
Ligos eiga lėtinė. Gydymas pakaitine hormonų terapija reikalingas visą gyvenimą. Dėl neryškių simptomų, lengvo laipsnio hipotireozė dažnai nediagnozuojama.

Komplikacijos

Retai pasitaikanti miksedeminė koma. Ji dažniausiai ištinka pagyvenusius ir senyvus žmones, dažniau žiemą. Koma pasireiškia, jei sergant sunkia hipotireoze, ilgai nevartojami ar nereguliariai vartojami tireoidiniai (skydliaukės) hormonai. Komą gali išprovokuoti infekcija, fizinė trauma, operacija, peršalimas ir kita, nulemia ryškus tireoidinių hormonų trūkumas. Ligonio būklė blogėja, didėja mieguistumas, vėliau išnyksta sąmonė. Ryškėja labai retas pulsas, žemas kraujo spaudimas, žema kūno temperatūra, kvepavimo nepakankamumas. Mirštamumas didelis.

Tyrimai

Hipotireozei būdinga sumažėjęs skydliaukės hormonų (T3 ir T4) kiekis, padidėjęs tireotropino – TTH (hipofizės hormonas skatinantis skydliaukės veiklą) kiekis. Kraujyje taip pat randamas aukštas cholesterolio rodiklis. Autoimuninio tiroidito atveju randami dideli antikūnų prieš skydliaukę titrai. Prie papildomų tyrimų galime priskirti skydliaukės echoskopiją, skenogramą (tyrimą radioaktyviu jodu), punkcinę biopsiją.

Gydymas

Pagrindinis gydymo būdas – koncervatyvus – pakaitinė hormonų terapija skydliaukės hormonais. Dažniausiai naudojamas vaistas levotiroksinas. Pradinė dozė priklauso nuo hipotireozės sunkumo laipsnio, ligonio amžiaus, kitų ligų. Iš pradžių pradedama gydyti mažesnėmis dozėmis, kurios palaipsniui didinamos, kol gaunamas pakankamas efektas (normalūs hormonų rodikliai, gera savijauta).

Patarimai

Ligoniai turi nuolatos naudoti levotiroksiną. Nenutraukti gydymo savijautai pagerėjus.Reguliariai lankykitės pas gydytoją ir atlikite kontrolinius hormonų tyrimus.
Dieta turėtų būti visavertė angliavandenių, baltymų, vitaminų, mikroelementų atžvilgiu, ribojama druska, riebalai.

Profilaktika

Miksedemos profilaktika – tai kova su bakterinėmis ir virusinėmis ligomis, lėtinių infekcijų gydymas, savalaikė hipotireozės diagnostika. Labai svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti įgimtą hipotireozę naujagimiams. Gydymą paskirti kiek įmanoma ankščiau (pirmomis gyvenimo savaitėmis), nes laiku nekoreguota hipotireozė sukelia negrįžtamus pakitimus centrinėje nervų sistemoje. Tai ateityje pasireiškia psichiniu ir fiziniu vystymosi atsilikimu. Tuo tikslu visiems naujagimiams 3-5-ą gyvenimo dieną imamas kraujas iš kulniuko skydliaukės hormonams nustatyti.

user posted image

Bendraujam toliau ir palaikom viena kitą mirksiukas.gif

Atsakyti
Kraustausi į naują temelę 4u.gif
Daivulka78, dėkui tau labai už daug naudingos informacijos ax.gif
Kaip sveikatėlė? 4u.gif
Atsakyti
Dėkui už naują temą! 4u.gif tikrai nuostabu rast žmonių kurie supranta , kai net šeimos daktarė nesupranta doh.gif man tai pastaru metu skauda rankas,labiau kairę,visą ranką,spaudimas geras,tik pulsas kartais pagreitėja g.gif jau reiktų tth pasidaryt bet vis nenueinu doh.gif o pas daktarę tai tik rudenį rolleyes.gif ar jum būna tokių raumenų/sąnarių reumatinių skausmų? g.gif gal tikrai per daug prisideginau saulėje? Iki šiol nežinau kodėl su šia liga nepatartina degintis g.gif
Atsakyti
Daivulka 78, ačiū už informaciją ir suteiktą plepėjimo plotą 4u.gif 4u.gif 4u.gif

Lucero, tikrai būna tokių skausmų, kaip aprašei, nors mano endokrinologė jų nesieja su skydliauke, man atrodo, kad tai susiję g.gif
Nemanau, kad nuo saulės, kartais būnu "negriukė" biggrin.gif , bet nuo to, bent jau man, blogiau nebūna smile.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo liūtuke: 12 liepos 2009 - 19:44
Sveikutės 4u.gif
Aš irgi sirguliuoju, bet nežinau kas yra: tokia jaučiuosiu pavargusi ir išsekusi verysad.gif Kabinuosi kabinuosi, vis akis keliu į priekį, kad tik kuo mažiau skūstis, bet... Nuovargis nuo to nemažėja schmoll.gif Man tik verkti noris, kažko ilgu, kažko per daug g.gif Pati savęs nesuprantu schmoll.gif Nors ką čia šnekėti, praeitą savaitę šešias dienas atkaliau, tik vakar laisvą ir beturėjau, šiandien jau šeštą ryte turėjau būti darbe. Tai iš kur tos jėgos, jei poilsio nėra verysad.gif
Negana to, kompas nusprogo su visais mano dvejų metų darbu:mezgimo raštais, įvairiais pavyzdžiais. Vis sakiau, kad reik viską persirašyti į diskus, bet tai kitą dieną, dar kitą dieną...O tas bjaurybė ėmė ir nusprogo bash.gif Vakar parsivežiau nešiojąmą, bet kaip nemoku su juo elgtis doh.gif Raidžių nerandu lotuliukas.gif Dabar mokausi, tad nepykit, jei ką primakaliosiu lotuliukas.gif
Aš tai nesideginu, ba nusvylu kaip pirmas blynas lotuliukas.gif
Bet...Vakar buvau liepukų pasirinkti, jonažolių prisiskyniau nuo nervų, šalpusnio lapų nuo savo chroniško bronchito, žemuogės lapų ...Dar anksčiau jau pasirinkau rugiagėlių... Žiemai pasiruošusi thumbup.gif
Papildyta:
Ir dar ką radau ax.gif

Dėl jūsų bėdų gali būti kalta... skydliaukė


Kai kurie organai, pažeisti ligos, greitai „išsiduoda“, tuomet gydytis pradedame netrukus. Pavyzdžiui, jei kosime, didžiausia tikimybė, kad kalti kvėpavimo takai. Tačiau skydliaukė priklauso kitai organų grupei. Ji gamina ir išskiria hormonus, kurie krauju pasiekia beveik visas organizmo ląsteles, todėl skydliaukės ligų simptomai tokie įvairūs.

Skydliaukės hormonai tiroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3) iš esmės yra dvi to paties hormono formos ir reguliuoja medžiagų apykaitą. Vaikystėje skydliaukė itin svarbi ir proto raidai bei augimui. Trečiasis hormonas – kalcitoninas – reguliuoja kalcio apykaitą. Reguliuodami medžiagų apykaitą, T3 ir T4 veikia praktiškai visų organų funkciją ir apskritai savijautą. Todėl skydliaukė dažnai vadinama „grožio liauka“, „intelekto liauka“, taip pat sėkmingai ją galima pavadinti „sėkmingo darbo“, „gero miego“ ar „lengvo bendravimo“ liauka. Taigi kartais, kai jaučiatės pavargę, vysta grožis, verta ne ragauti visus papildus iš eilės, pirkti vis brangesnius kremus ir šampūnus ar eiti pas psichiatrą, o tiesiog surasti priežastį. Ir ją pašalinti.

Kuo pavojingi skydliaukės sutrikimai

Negydant hipertiroidizmo gali ištikti tirotoksinė krizė, be to, ji gali sukelti prieširdžių virpėjimą, širdies nepakankamumą, osteoporozę.

Negydant hipotirozės išsivysto struma. Hipotiroidizmas didina cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje, kartu ir koronarinės širdies ligos riziką, gali sukelti širdies nepakankamumą, komą.

Diagnostika visai paprasta

Diagnozuojama paėmus kraujo ir nustačius tam tikrų hormonų kiekį. Jo kitimas priklauso nuo skydliaukės veiklos. Hipertiroidizmo ir hipotiroidizmo atvejais hormonų santykis pakinta skirtingai.

Kitas etapas – tikslinama ligos priežastis. Jei įtariama autoimuninė liga, tiriami antikūnai kraujyje. Atliekamas radioizotopinis skydliaukės skenavimas: duodama išgerti specialių jodo ar technecio izotopų, kurie kaupiasi skydliaukėje, ypač jos vietose, aktyviai gaminančiose hormonus. Nuotrauka parodo, ar visa skydliaukė, ar tik jos dalis gamina per daug hormono.

Kartais reikia ir daugiau sudėtingesnių tyrimų.

Kaip gydoma skydliaukė

Hipertiroidizmas gydomas radioaktyviuoju jodu, antitiroidiniais vaistais, kartais – operacija. Gydymo pasirinkimas priklauso nuo ligos, amžiaus, ligos trukmės ir kt.

Išgertas radioaktyvusis jodas kaupiasi skydliaukėje ir sunaikina jos dalį. Neretai hipertiroidizmui pagydyti užtenka vienos dozės, tačiau gali išsivystyti hipotiroidizmas, ir tuomet teks visą gyvenimą vartoti skydliaukės hormonų.

Antitiroidiniai vaistai skydliaukės nenaikina, tačiau gerti reikia ne mažiau nei metus, baigus – galimi recidyvai.

Kartais skiriama pagalbinių vaistų, kad geriau pasijustumėte. β blokatoriai mažina dažną širdies plakimą, nervingumą, prakaitavimą, rankų drebėjimą. Jų gali visiškai užtekti, jei hipertiroidizmo priežastis laikina – tiroiditas. Graves’o ligos atveju skiriami akių lašai mažina akių sausumą, kortikosteroidai – skydliaukės patinimą, skausmą.

Hipotiroidizmo gydymas kur kas paprastesnis – visą gyvenimą tenka gerti skydliaukės hormonų. Gerai parinkus vaisto dozę, šalutinių poveikių praktiškai nėra.

„Natūralių“ skydliaukės hormonų geriau vengti, nes dažnai neaišku, kiek hormono ten yra. Tinkama hormono dozė labai svarbi, nes organizmui kenkia ir per mažas, ir per didelis skydliaukės hormonų kiekis kraujyje.
Po gydymo būtina reguliariai tikrinti hormonų kiekį kraują, norint įsitikinti, ar gydymas buvo efektyvus ir ar po gydymo radioaktyviuoju jodu neatsirado hipotiroidizmo.

Hipertiroidizmas ir hipotiroidizmas – skirtingi ir panašūs

Hipotiroidizmas – tai būklė, priešinga hipertiroidizmui, tačiau kenkianti toms pačioms sveikatos ir gyvenimo sferoms. Ligonis skundžiasi:

• silpnumu, greitu nuovargiu,

• susilpnėjusia atmintimi, mieguistumu, depresija, apatija, pasikeitusiu charakteriu, mažėjančiu darbo našumu,

• raumenų silpnumu, šalčio baime,

• vidurių užkietėjimu, kraujavimu iš dantenų, sumažėjusiu apetitu, bet augančia kūno mase,

• tuo, kad jaučiasi negražus: balsas storas; oda sausa, šalta, blyški, stora, pleiskanoja, plaukai sausi, lūžinėja, slenka; veidas pabrinkęs, atsiranda „gūžys“,

• mėnesinės tampa nereguliarios arba gausios, skausmingos, sunku pastoti,

• sumažėja lytinis potraukis.

Dažnas žmogus, varginamas šių simptomų, net neįtaria, kad serga.

Jei hipotiroidizmas pasireiškia vaikystėje ar paauglystėje, atsilieka augimas, jei ankstyvoje vaikystėje, – ir proto raida.

Hipertiroidizmas, arba tirotoksikozė, – tai tokia būklė, kai skydliaukė į kraują išskiria per daug hormonų. Kurį laiką žmogus gali net neįtarti, kad serga.

Sergančiojo žmogaus požymiai:

• suirzęs arba pervargęs, bet užmiega blogai, dreba rankos, skauda galvą, kankina nerimas,

• vargina dažnas širdies plakimas,

• akys blizga, oda šilta ir prakaituota, kartais niežti, plaukai švelnūs ir lygūs, slenka,

• apetitas žvėriškas, bet svoris gali net mažėti, kartais pykina ar viduriuoja.

Kai hipertiroidizmas ypač sunkus, vargina dažnas kvėpavimas, išsekimas, raumenų nuovargis.

Moterims mėnesinės tampa nereguliarios arba išvis išnyksta, sunku pastoti, vyrams auga krūtys.

Ne visi išvardintieji simptomai būna kiekvienam sergančiajam. Jie priklauso nuo ligos trukmės, amžiaus. Vyresniems žmonėms daugelio simptomų nebūna, dažniausiai jie netenka svorio, sunkiai orientuojasi, apima depresija, todėl hipertiroidizmas klaidingai palaikomas Alzheimerio liga. Hipertiroidizmas gali pasireikšti ir kaip panikos priepuolis ar priminti potrauminio streso sindromą. Kita vertus, simptomų gali ir nebūti.

Dažniausios skydliaukės sutrikimų priežastys

Skydliaukės ligomis dažniau serga moterys. Kai kurios ligos paveldimos. Svarbus gaunamo su vandeniu ir maistu jodo kiekis.

Hipertiroidizmą dažniausiai sukelia

• Graves’o liga. Tai autoimuninė liga. Tai reiškia, kad paties organizmo imuninė sistema „puola“ skydliaukę. Dažnai prasideda po patirto streso. Graves’o ligai, be minėtų hipertiroidizmo simptomų, būdinga padidėjusi skydliaukė, „didelės akys“, dermopatija.

• Skydliaukės mazgai, išskiriantys daug hormonų („karšti“ mazgai).

• Tiroiditas – skydliaukės uždegimas, kuris pradžioje pasireiškia hiper-, o, išsekus skydliaukei, – hipotiroidizmo požymiais. Skydliaukė būna karšta ir skausminga, nors gana nereta liga – pogimdyminis tiroiditas – neskausmingas.

• Labai retai – gaunant per daug jodo su maistu ar papildais, dažniau – per didelių levotiroksino dozių vartojimas.

Hipotiroidizmą dažniausiai sukelia

• Hašimoto tiroiditas – autoimuninė liga, tik rezultatas – priešingas Graves’o ligai.

• Virusinis ar bakterinis skydliaukės uždegimas.

• Hipertiroidizmo gydymo (operacijos, gydymo radioaktyviuoju jodu) pasekmė.

• Kartais išsivysto nėštumo metu ar po jo.

• Įgimtas hipotiroidizmas. Laimei, dabar Lietuvoje kiekvienas naujagimis tiriamas, ar neserga šia liga, o, tinkamai gydant, vaikas užauga visiškai sveikas.

• Lietuvoje trūksta jodo. Jodas reikalingas skydliaukės hormonų gamybai. Organizmas stengiasi prisitaikyti „augindamas“ skydliaukę, kad ir bado sąlygomis ji gamintų kuo daugiau hormonų. Todėl pirmiausia jodo trūkumas pasireiškia struma, „gūžiu“ bei ne itin ryškiais hipotiroidizmo simptomais. Vartoti joduotą druską, bent kartais valgyti jūros kopūstų visiems lietuviams tiesiog būtina. Ypač pavojingas jodo trūkumas nėščiosioms, vaikams. Tiesa, kai didelė, intensyviai dirbanti skydliaukė staiga gauna daug jodo, gali atsirasti hipertiroidizmo simptomų, todėl gerti gausiai jodo turinčių papildų ir gydytis be gydytojo priežiūros nepatartina.

SŽ rekomenduoja

Kaip kiekvienas iš mūsų galime padėti sau ir savo skydliaukei

• Susitaikykite su tuo, kad daugeliu atvejų gydant skydliaukę teks periodiškai lankytis pas gydytoją, o vaistų gerti kasdien tuo pačiu metu.

• Hipertiroidizmo gydymą labai palengvinsite, jei išmoksite atsikratyti streso, t.y. rasite laiko sau. Stresą mažina fizinis darbas, sportas, relaksuojamoji muzika, joga, autogeninė treniruotė, masažas ar tiesiog bendravimas su draugais.

• Venkite kavos ir kitų produktų, kuriuose yra daug kofeino, pvz., energinių gėrimų ar net žaliosios arbatos. Kofeinas gali pabloginti ir hipertiroidizmu, ir hipotiroidizmu sergančiųjų savijautą.

• Meskite rūkyti, jei rūkote.

• Sergant hipertiroidizmu sveika valgyti brokolių, ropių, kriaušių, o hipotiroidizmu – kokosų aliejaus ir, be abejo, jūros kopūstų.

• Nepamirškite vartoti joduotos druskos. Laikykite ją uždarytame inde, o produktus sūdykite tik baigdami kepti, virti, troškinti.


Gal jau ir buvo, bet nepamaišys ax.gif
Atsakyti
QUOTE(daivulka78 @ 2009 07 12, 19:50)
Sveikutės 4u.gif
Aš irgi sirguliuoju, bet nežinau kas yra: tokia jaučiuosiu pavargusi ir išsekusi verysad.gif Kabinuosi kabinuosi, vis akis keliu į priekį, kad tik kuo mažiau skūstis, bet... Nuovargis nuo to nemažėja schmoll.gif Man tik verkti noris, kažko ilgu, kažko per daug g.gif Pati savęs nesuprantu schmoll.gif Nors ką čia šnekėti, praeitą savaitę šešias dienas atkaliau, tik vakar laisvą ir beturėjau, šiandien jau šeštą ryte turėjau būti darbe. Tai iš kur tos jėgos, jei poilsio nėra verysad.gif

Ir dar ką radau ax.gif


•  Nepamirškite vartoti joduotos druskos. Laikykite ją uždarytame inde, o produktus sūdykite tik baigdami kepti, virti, troškinti.[/color][/color]

Gal jau ir buvo, bet nepamaišys ax.gif

Siaubas, gera tau vasara... unsure.gif Tai visai atostogų negauni? 4u.gif Laikykis, nugi negalima taip, ne mašina esi, kiek gali tempti\/

O dėl joduotos druskos tai aš nesuprantu, kažkur skaičiau, kad su hipo jos kaip tik negalima g.gif
Atsakyti
Pabudau galva plyštančia , sunkus mano pms labai , ir jis toks sunkus dėl hipo , net ginė stebis , kad nepadeda man jokie prefemin i t.t lotuliukas.gif doh.gif
Atsakyti
QUOTE(popuri @ 2009 07 13, 07:47)
Siaubas, gera tau vasara... unsure.gif Tai visai atostogų negauni? 4u.gif  Laikykis, nugi negalima taip, ne mašina esi, kiek gali tempti\/

O dėl joduotos druskos tai aš nesuprantu, kažkur skaičiau, kad su hipo jos kaip tik negalima g.gif

Turėsiu tik rugpjūčio gale dvi savaites atostogų smile.gif Daugiau nenusimato schmoll.gif Dabar atostogauju tik per sesijas lotuliukas.gif doh.gif O dėl jodo tai net nežinau g.gif tik vieną kartą gėriau, šiaip man jo neliepė gerti g.gif Ai, o ar žinojote, kad jodo dienos norma telpa obuolio sėkliulėse, todėl patariama valgyti obuolį su sėkliukėmis. Kiek tiesos tai vėl gi neaišku: vienur rašo vienaip, kitur - kitaip, o tu, žmogau, gaudykis kaip nori
Papildyta:
QUOTE(lucero @ 2009 07 13, 12:07)
Pabudau galva plyštančia , sunkus mano pms labai , ir jis toks sunkus dėl hipo , net ginė stebis , kad nepadeda man jokie prefemin i t.t lotuliukas.gif  doh.gif

Man tai irgi per mmm ne pyragai. Kartais tai visai nieko, lengvai praeina. Bet jau kartais blink.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo daivulka78: 13 liepos 2009 - 17:36
Sveikos merginos, 4u.gif

laikykitės nesveikuojančios ir tikėkit, kad viskas laikina ir greitai praeina. Sėkmės visoms ir sveikatėlės! 4u.gif 4u.gif 4u.gif

Daivulka 78,
ačiū tau už info, šauniai padirbėjai - 10 balų! 4u.gif biggrin.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo liūtuke: 13 liepos 2009 - 18:43
Pritariu 4u.gif o kaip tu Liūtuke laikaisi , ar jau ruda kaip negriuke? bigsmile.gif svarbu išlaikyti pozityvumą ir viltį bei optimizmą 4u.gif
Atsakyti
QUOTE(lucero @ 2009 07 13, 19:16)
Pritariu 4u.gif o kaip tu Liūtuke laikaisi , ar jau ruda kaip negriuke?  bigsmile.gif svarbu išlaikyti pozityvumą ir viltį bei optimizmą   4u.gif

Ačiux 4u.gif
laikausi puikiai thumbup.gif Iki negriukės dar reiks pasistengti biggrin.gif , bet įdegis matosi, matosi smile.gif man kažkaip saulė su hipo puikiai sutaria biggrin.gif
drinks_cheers.gif Optimizmas geras dalykas, nors niurzgalius jis kartais oooj kaip erzina biggrin.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo liūtuke: 13 liepos 2009 - 19:50
Kaip puiku 4u.gif tavo optimizmas užkrečiantis,man kaip hipo perdozavus tapo hiper tai taip liūdėjau , bet tavo ir wonderfull optimizmas man padėjo eiti toliau,būtų nekas jei mes čia visos vien tik verktume , tada jau iš ašarų liūno nebeišliptume:D
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo lucero: 13 liepos 2009 - 19:59