Įkraunama...
Įkraunama...

Prieskoniai

http://www.culinaryc...m/Spices_Herbs/
ce apie prieskonius ir ju panaudojima.. gal kada kai turesiu laiko ishversiu ir imesiu..
dar
http://www.theepicen...s/spiceref.html
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo bea: 06 sausio 2004 - 11:30
bazilikas
Sis vienmetis prieskoniu karalius turi daugybe eteriniu alieju, kurie kartu sudaro ta fantastiska skoni ir kvapa, kuris yra tiesiog nepakartojamas. Bazilikas palengvina riebalu virskinima, stiprina kraujagysles bei isvalo organizma nuo slaku. Jis yra naudojamas su surio ir pomidoru salotomis, pomidoru padazuose, is jo galima virti arbata, kuri turi padeti nuo pilvo skausmu ir nemigos, bei nervingumo. Saldytuve maiselyje laikosi trumpai, todel geriausiai naudoti svieziai nuskintus lapus arba dziovintus. Taip pat galima ji uzpilti alyvu aliejumi ar actu. Geriausia ji naudoti baigiant ruosti patiekalus. Tinka kartu su rozmarinu, ciobreliais.

ciobreliai
Ypac persisaldzius greitai padeda ciobreliai. Be to jie padeda suvirskinti sunku maista, stiprina sirdi bei zarnyna. Jie yra daugiameciai. Skinami nuo geguzes iki lapkricio. Galima naudoti sviezius bei dziovintus, kai tuo tarpu dziovinti yra dar aromatingesni. Tinkami naudoti salotose, sriubose, darzoviu kratiniuose bei padazuose.

citrinine melisa
Jos eteriniai aliejai pagyvina kraujo apytaka bei virskinima, padeda pries nervines skrandzio bei zarnyno ligas. Ji auga ant palanges visus metus, lapai ypac aromatingi nuo liepos iki spalio menesio. Jos lapeliai yra naudojami svieziai nuskinti, bet juos galima ir dziovinti bei uzsaldyti: smulkiai supjaustyti, paskirstyti po ledu gabaliuku saldymo inda ir uzpilti vandeniu. Ja galima naudoti prie visu patiekalu, kurie yra gaminami su citrina

estragonas
Sis priskonis tinka kiausiniu, zuvu, vistienos ir jautienos patiekalams. Karciosios medziagos pagerina skrandzio sulciu gamyba, pagyvina zarnyno darba ir tuo paciu pagerina apetita.Taip pat veikia pries uzdegimus bei gleiviniu istinimus.

krapai
Jau nuo viduramziu jie buvo naudojami nuo viduriu putimo ir burnos kvapo. Eteriniai aliejai skatina tulzies ir kepenu darba. Taip pat krapai skatina slapumo issiskyrima bei zindancioms motinoms pieno gamyba. Darze jis auga nuo balandzio iki birzelio-liepos menesiu. Juos galima keleta dienu laikyti saldytuve arba uzsaldzius ir keleta menesiu. Skinami jie sveikos zalios spalvos. Naudojami su agurkais, cukinija, pomidorais, zuvim, paukstiena, salotomis ir padazams. I valgius dedami dazniausiai jiems jau isvirus.

lauras
Juose esantys eteriniai aliejai ir karciosios medziagos skatina apetita, pagerina virskinima bei grazina oda. Is svieziu vaisiu yra spaudziami ir vertingi aliejai, kurie naudojant isoriskai gerina kraujo apytaka. Dazniausiai yra naudojami dziovinti lapai, kurie laikosi neribota laika, svarbu laikyti vesioje, sausoje ir tamsioje vietoje. Kad jie visapusiskai atsiskleistu skoniu ir nauda, reikia juos kartu su maistu virti. Naudojami taip pat ir marinatuose, prie zuvies, mesos, idarant agurkus bei moliugus.

mairunas
Jau nuo senoves jis garsejo kaip Afrodites zole, ir siandien jis yra naudojamas seksualiniams sutrikimams gydyti. Virtuveje jis yra naudojamas mesos, desru gamybai, riebius patiekalus jis padaro lengvesnius virskinimui. Jis turetu visada nuo pat pradziu dedamas i patiekala, nes atsiskleidzia tik gerai ikaites. Ji galima maisyti su ciobreliais, rozmarinu, baziliku. Veikia zarnyna pagyvinanciai, pakelia apetita, padeda pries viduriu putima bei viduriavima. Jo tepalas padeda maziems vaikams bei kudikiams nuo slogos, suaugusiems ir nuo nervu skausmo. Mairuno arbata padeda nuo persisaldymo, skrandzio ligu, astmos, dantenu kraujavimo bei burnos gleiviniu uzdegimu.

mairunas
Jau nuo senoves jis garsejo kaip Afrodites zole, ir siandien jis yra naudojamas seksualiniams sutrikimams gydyti. Virtuveje jis yra naudojamas mesos, desru gamybai, riebius patiekalus jis padaro lengvesnius virskinimui. Jis turetu visada nuo pat pradziu dedamas i patiekala, nes atsiskleidzia tik gerai ikaites. Ji galima maisyti su ciobreliais, rozmarinu, baziliku. Veikia zarnyna pagyvinanciai, pakelia apetita, padeda pries viduriu putima bei viduriavima. Jo tepalas padeda maziems vaikams bei kudikiams nuo slogos, suaugusiems ir nuo nervu skausmo. Mairuno arbata padeda nuo persisaldymo, skrandzio ligu, astmos, dantenu kraujavimo bei burnos gleiviniu uzdegimu.

nasturtai
Jie turi daug vitaminu A, B ir C, taip pat kalio, kalcio, magnio ir fosforo, kelia apetita ir isvalo zarnyna. Ju lapus galima naudoti nuo birzelio iki spalio menesiu, o ziedai yra aromatingiausi birzelio-liepos menesiais. Naudojami yra tik sviezi. Ziedais galima papuosti bet kokias salotas, bei tortus, nes jie yra lygiai tokie skanus, kaip ir atrodo. Lapai daugiau tinka varskes produktams paskaninti, bei salotose.

oregano (raudonelis)
Jo lapeliuose yra daug eteriniu alieju ir karciuju medziagu, kurie skatina virskinima ir riebalu issiskyrima. Taip pat jis ramina nervus, bei atpalaiduoja. Padeda pries nemiga, bronchita, galvos skausmus bei nuo vemimo. Sis prieskonis geriau isskleidzia savo aromata dziovintas. Naudojamas gaminant pica, zuvi, pomidoru padazus, grilio produktu marinavimui, skanu prie zasies ar kiaulienos kepsnio. Zali lapeliai dedami ir i salotas. Sakeles idejus i alieju ar acta, jie igauna ypatinga skoni ir kvapa. Gerai tinka vartoti su rozmarinu ir ciobreliais.

petrazole
Nesvarbu ar paprasta ar garbanota, jos visos turi daug vitamino A, C, didina apetita bei pagyvina kepenu darba. Saldytuve jin laikosi keleta dienu, bet ja galima ir uzsaldyti. Lapai ir keteliai naudojami sriuboms ir padazams paskaninti, patiekalams papuosti, bei mesos idarams.

pienes
Jau senu senoveje buvo zinoma, kad pieniu lapuose esancios karciosios medziagos ypac padeda sergant inkstu bei kepenu ligomis. Ju sviezios sultys isvalo nuodus bei padeda suvirskinti sunku, riebu maista, mazina cholesteroli, isvalo krauja. Skinami jauni dar pries zydejima uzauge dar geltoni lapeliai. Neprazyde ziedai, uzpilti druskos tirpalu yra taip pat valgomi. Nuskinti lapai turi buti ta pacia diena sunaudojami. Sveizi lapai gali buti naudojami salotoms su lasinikais, galima juos ir patroskinus valgyti. Is lapu galima virti ir arbata. Is ziedu galiama daryti sirupa, zele ar snapsa.

rozmarinas
Jis yra garsus savo kamparo aliejumi, taciau turi ir kitokiu geru dalyku, kurie padidina apetita, pagerina virskinima, pasalina ora is zarnyno bei turi antiseptiniu savybiu. Saldytuve laikosi keleta dienu, galima naudoti ir dziovinta. Naudojamas saikingai. Is padazu pries patiekiant issimamas. Geriausia ji virti ipakavus i arbatos maiseli, kad butu lengviau po to isimti. Jis puikiai tinka prie darzoviu ir mesos, zuvies ir grybu patiekalu. Pica be jo neisivaizduojama.

salavijas
Jis veikia dezinfekuojanciai, nuramina traukulius, stimuliuoja skrandzio ir zarnyno darba, padeda riebalu virskinime, stiprina imuniteta. Jo arbata gerai nuo prakaito pylimo ypac klimakso metu. Sviezi yra skinami geguzes-rugsejo menesiais. Saldytuve laikosi apie keturias dienas, o dziovinti sandariai ipakuoti laikosi iki metu. Naudojami jie mesos, zuvies ir surio gaminiams. Ypac riebus valgiai geriau virskinasi, idejus salavijo. Jo galiam kartu su svogunais ir cesnakais ikepti ir i duona, kuri labai skanu prie grilintos mesos.


http://www.svetaine.de/virtuve3.html
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo bea: 06 sausio 2004 - 23:37
Noriu paklausti - o kame jus laikote dziovintus prieskoninius augalus? Medziaginiuose maiseliuose? Celofaniniuose? Stikliniuose ar metaliniuose indeliuose?
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Raideles: 15 rugpjūčio 2004 - 20:39
As is sodo sudziovintas zoleles laikau stikliniuose indeliuose. Man jie patogiau nei medziaginiai maisheliai. O skardiniu indeliu kazkaip nemegstu... Pirktus prieskonius dazniausiai ju pakuotese ir laikau. Turiu tokia dezute i kuria visi jie man kuo graziausiai susideda. Kvapai lyg irgi nesusimaisho taip greta vini kitu beguledami smile.gif
Atsakyti
QUOTE (Mamce @ 2003 07 31, 21:42)
Ziuriu, cia daug Santa Marija prieskoniu megeju. Nieko negali sakyti - skanus jie. O kodel  ??? Ogi todel, kad juose yra skonio pagerintojo (E621) ir iv.kitu "pagerintoju". Kaip, beje, ir visuose kituose "gatavuose" spec.prieskoniuose (pvz.: zuviai, kiaulienai ir t.t.), sultinio kubeliuose. Ir, beje, visu firmu. As taip pat anksciau megavausi Santa Marija, Vegeta ir t.t. Bet kai per maisto gaminimo technologijos paskaita destytoja paaiskino, kad tas skonio pagerintojas nepasisalina  is organizmo ir kaupiasi jame, tai buvo "parista" su visais kubeliais ir pereita prie naturaliu prieskoniu. Skonis, deja, ne koks... ;D  ;D  ;D Bet uz tai sazine rami, kad nenuodiju seimynos. Zodziu, nuo prieskoniu mes nemirsime. Mirsime nuo ko nors kito  ;D ;D ;D

wink.gif o man naturalus prieskoniai kaip tik daug kartu skanesni , misiniams ne istolo neprilygsta
Atsakyti
o as renkuosi saldvos prieskonius, tiesa ju asortimentas siauresnis nei nSanta Marija, bet ir kaina 3kart mazesne (ivertinant pakuotes mase) wink.gif Tiesa saldvos citrinpipiriai yra tikrai nekokio skonio, todel renkuos santa Marijos citrinpipirius.

Man labai patinka Saldvos prieskoniai jautienai ir kiaulienai, kartais juos pamaisau tongue.gif labai geras skonis buna thumbup.gif
Atsakyti
As ir dazniausiai renkuosi "Saldvos". Ypac man "lipo" prieskoniai kiaushiniu patiekalams. Dar patinka "Saudos" (plz nemaishyti, ne "Saldvos" smile.gif ) prieksoniai zuviai.
Atsakyti
Dievinu visokias zoleles, ir auginti su kiekvienais metais pradejau vis ivairesniu.
Kai kuriu dar net nepanaudojau siemet: laukiu kol paaugs.
Auginu balkone vasara (istiklintas), ziema ant palanges po viena visokiu, o didesni kieki sodyboje.
Laikau dziovintas zoles stiklainiukuose, graziai atrodo tokiuose aukstuose siauruose, kur nuo alyvuogiu.
O kadangi gaminant labai tingisi atidarineti desimtis stiklainiuku, tai pasiruosiu nedideli kieki misinio atskirame indelyje ir naudoju visur visur: sriubai, mesai, troskiniams, zuviai ir t.t. Tik padazams naudoju ne misini, o pasirenku pagal nuotaika kelias zoles.
Misini irgi darau pagal ora ir nuotaika: proporciju ir sudeties visai nesilaikau, dedu viska, ka tuo metu turiu, daugiau ar maziau: raudonelis, ciobrelis, mairunas, kartais peletrunas, gelve, bazilikas, salieras ir pan.
O siemet auginu ir levanda, salavija, rozmarina - ju dar neisbandziau.

Demesio, skaiciau, kad nestuke.gif negalima (ar nerekomenduojama?) rozmarino, petrazoliu ir kadagio uogu (labai tinka zverienai, begrybaujant visada prisirenku) ir dar kazko (neprisimenu dabar ko, bet tai kazkas atrodo egzotisko, tai nelabai ir naudojamo tikriausiai).
Atrodo, rozmarinas skatina gimdos susitraukimus ir gali buti persileidimas
O del petrazoliu tai nepamenu.

Labai skani levandu+ciobreliu ziedu arbata biggrin.gif

O is pirktiniu naudoju tik kari ir ciberzole (del spalvos)

Vos nepamirsau: labai geri prieskoniai "Lay baltija" (atrodo taip vadinasi), jie sveriami), kartais nusiperkus - super.
Atsakyti
radau gera site'a kokiais atvejais koks augalas nevartotinas
http://www.geocities...evartotinos.htm
Pasirodo nestuke.gif negalima vartoti tokiu "nekaltu" (as taip anksčiau maniau) augalu kaip alijošius, dirvine mėta, raudonėlis, net česnakas blink.gif
gaila, kad straipsnyje nevisad paaiskinama kodel augalai kenkia. bet kai nezinau ar tinka, geriau visai nenaudosiu, nors česnako turbūt vis tiek neatsisakysiu. megstu labailabai laugh.gif
Atsakyti
Raske ir Raskis tai tas pats - tai yra as.

Kaip keista, megstu raudonelio ziedu arbata ir geriu daznai...
Ir metu, saltmeciu bei melisu... Ir cesnako uzkremtu kartais.
Labai jau daug ko nestuke.gif negalima sad.gif

Bet del jonazoles tai as apakus: liaudyje jonazole vadinama vaistu nuo visu ligu, o tiksliau medikai pripazista, kad nuo 99 OHO, tikrai daug, o cia prasau:
"Jonažolė, paprastoji - nuodingas augalas, vidun vartoti labai atsargiai. Ilgai vartojama jonažolė siaurina kraujagysles ir didina kraujospūdį."

Nu tikrai apakus...
Atsakyti
Aciu BEA uz toki darba smile.gif
tu kaip visada - tikra saunuole
O del prieskoniu, tai tokiu kaip vegeta tikrai nemegstu, nors buvo laikas kai naudojau. Negaliun gyventi be baziliko, krapu, petrazoliu, mairuno, raudonelio ir butinai - gelsves, nu bazilikas ir gelsve tai nepakartojami prieskoniai, tik as gelsve nusipirkau is tokios mociutes, susidziovinau - skonis nerealus i visus patiekalus, o parduotuvese kazko truputi ne tokia skani...
be to, ar zinote, kad gelsve sako vyrams labai reikalinga (beje ji rusiskai tviordastoij vadinasi : thumbup.gif ))
Beja, is tokiu vadinamu tradiciniu prieskoniu maziausiai megstu juoduosius pipirus ir tikrai mazai juos naudoju, na nezinau, nepatinka jie man, jau daug geriau raudonieji, saldi ar astri paprika ir pan.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo nicas: 01 rugsėjo 2004 - 09:58
Taip, cesnakas, petrazole, rozmarinas kontarindikuotini pilvuziukems - ta man daktariuke minejo, kai su gresianciu vaiksciojau. Tikriausiai yra ir daugiau, tik sie prieskoniai gal dazniausiai vartojami. Juk senoveje zolininkes siu prieskoniu antpilus darydavo persileidima issaukti, dar zinau, kad rutu nuovira gerdavo.
Bet kaip mano daktariuke sake, kad kartais gali saugotis ir neprisisaugosi. Tik juokiausi, kai ji palygino - kiaulystes desnis, bet nenorincios nestumo gali ir su uzpakaliu per akmenis "vazineti", vis tiek nieko neatsitiks. Cia ji mane ramino, kai grauziausi, kai jau kelintakart reikejo gultis i ligonine.
Atsakyti