Įkraunama...
Įkraunama...

Saulės kolektoriai ir baterijos - 3

QUOTE(Mindaugas7 @ 2023 05 01, 13:33)
nenoriu aš jokios SE.


tai ir nestatyk
Atsakyti
QUOTE(mintas @ 2023 05 01, 10:02)
Čia prognozės, daromos remiantis šios dienos tendencijomis. Analizuoju ką matau, ir darau išvadas. Jei jos gązdinančios, tai jei numatai kas vyks ateitį, gali bandyti tam ruoštis. Mano supratimu, vienintelis rimtas būdas kažką keisti ateitį, tai ne sėdėti rankas sudėjus ir žiūrėti kaip lobistai dirbantys igničiui ir kitiems tiekėjams, keičia įstatymus, bet kai prieis laikas iki įstatymų dėl sukauptos elektros pasaugojimo būdo keitimo, aktyviai išreikšti nuomonę. Antras dalykas, gal iki to laiko susiburti į asociacijas  kurios kovotų dėl mums palankių įstatymų priėmimo. Pavieniui nieko nepadarysi, net rimto teisininko dažniausiai nepasamdysi, o asociacijos net ir per savus lobistus gali daryti įtaką įstatymų leidyboje. Šeip tai vieną variantą matau, kuris gali leisti išlaikyti pasaugojimo būdą - tai montavimo metu sudarytos sąlygos, kurių pakeitimas gali daryti įtaką teisėtiems lūkesčiams, na bet įstatymais pavienių asmenų lūkesčiai dažnai paminami.

Jei nori sukritikuoti mano prognozes, tai parašyk, kurioje vietoje darau logikos klaidas?

Taip, šiai dienai, kai saulės elektrinių gamybos pikas, elektros kainos darbo dienomis didelės. Bet tada darbo dienos, vyksta darbas, elektros suvartojimas didesnis. Vadinasi šiai akimirkai saulės elektrinių galingumo dar neužtenka kainų numušimui iki 0 darbo metu. Bet jei atkreipsi dėmesį į kainų kitimo dinamiką, tai saulės elektrinių įtaka matoma jau dabar. Vat savaitgalį, kai ofisai stovi, elektros suvartojimas mažesnis, kainas net iki minuso numušė, bet ir darbo dienomis, atkreipk dėmesį, kad kainos jau taip nesukyla, kaip ankščiau sukildavo tarp 12val. -16 val. Na dar kondicionieriai teikia vilčių, bet jie tik sumažintų įtaką. Dar vienas dalykas, juk ankščiau mažiausios kainos būdavo nakties metu, o dabar, intensyvios saulės laikotarpiu, kainos dažnai būna mažesnės nei naktį.

Taigi, saulės elektrinių įtaka elektros kainoms jaučiasi jau dabar. Bet dar sumontuotų saulės elektrinių galingumas toli gražu nepasiekė savo maksimumo, o pasiekus maksimumą įtaka elektros kainoms biržoje jausis gerokai stipriau. Gali būti, kad net darbo dienomis, gamybos piko valandomis elektros kainos bus netoli 0, o vat savaitgaliais minusas gali būti gerokai riebesnis. Tie kas saulės elektrinių neturės, aišku galės džiaugtis, bet tie kas gamins, tai arba minusą gilini, ar išjungi saulės elektrinę. Šeip tai vienareikšmiškai apsimokės išjunginėti, nes jei gaminsi, tai minusą didinsi, o jei išjungsi, tai kuo daugiau suvartosi elektros, tuo daugiau užsidirbsi smile.gif.

Dėl pasaugojimo būdo keitimo iš saugomų kilovatvalandžių į saugomus pinigus tai nors dar ir ne labai aktyviai, bet informacinis spaudimas per medijos priemones jau jaučiamas. Su saulės elektrinių galios didėjimu šis spaudimas tik didės, taip kad dar viena tendencija taipogi jaučiasi.

Taigi, kur darau klaidas? Negi šios tendencijos neveda prie to rezultato, kurį įvardiju kaip labai tikėtiną?

Mintai, tu kaip visada esi teisus. Beveik. Kolkas saulės elektrinės Lietuvoje net saulėtą dieną pagamina tik nedidelį pramonei reikalingos elektros kiekį. Savaitgaliais tereikia įjungti Kruonio HAE ir pertekliaus nebus. O dėl minusinių biržos kainų irgi yra elementarus sprendimas: statai smart meterį ir dedi apribojimą "zero grid". Kiek pačiam reikės ir savo akumuliatorius pasikrauti, tiek ir pagamins, jei tik saulės bus tą dieną. Kuo toliau, tuo labiau reikia nusiteikti, kad su nauju eur matavimu bus svarbu, kad max metų dalį išgyventi be išorinio tinklo. Man kažkaip tą lengviau priimti, nes mano SE jau praktiškai atsipirkusi. Kiti, kaip matau, dar tik svarsto: gražu/negražu, tinka/netinka...
Atsakyti
QUOTE(silainiai @ 2023 05 01, 19:33)
statai smart meterį ir dedi apribojimą "zero grid".


Pasistačiau SE kartu su smart meteriu ir susižavėjau, kiek daug info jis leidžia nuimti, aišku, kai jį pajungi prie HomeAssistento, kuris leidžia rodmenis stebėti daug patogiau. Bet vat jo tikslumas. Na ok, apie ką kalbėsiu, jau reikalauja ne tik matavimų, bet ir matematinių operacijų, tai stipriai didina paklaidos tikimybę. Plius dar jei laiko nesutapimai tarp matavimų iš inverterio ir meterio. Bet šito grafiko skaičiukus išduoda smartmeteris, tai ne HomeAssistento išskaičiuoti duomenys, aš su HomeAssistentu dar taip nesusidraugavau, kad išmokinčiau jį skaičiuoti. Taigi ten duomenys, kuriais vadovautūsi ir "elektromobilio krovimo stotelė", ir boilerio pašildymo dėžutė.

Taigi, įmesiu grafiką kurį smartmeteris paišo vertindamas saulės elektrinės gamybą ir atiduodamos elektros energijos kiekį į miesto tinklus - momentinio namų ūkio suvartojimo grafiką. Namų ūkis gali tik vartoti elektrą, gamybos būti negali, bet vat žvilgtelk į grafiką. Žemiau įmečiau realaus energijos kelio per skaitliuką grafiką, imu iš tinklo elektrą grafikas aukštyn, kai gamybos ir vartojimo balansas kreivė ant 0, kai gamyba didesnė nei suvartojimas, kreivė žemyn.

Aukščiau grafikas jau išskaičiuotas, rodantis tik suvartojimą, tik kadangi skaitliukas ten rodmenis išduoda su minuso ženkliuku, tai grafikas atvirkščiai rodo, suvartojimas rodomas žemyn, bet vat, kai vyksta galios šokinėjimas dėl debesėlių, skaitliukas visų svyravimų nespėja sugaudyti ir grafikas paišomas į gamybos pusę, tarsi mano šaldytuvas gamintų elektros energiją smile.gif.

Ką noriu pasakyti, kad didelio tikslumo aš iš energijos reguliavimo vadovaujantis smartmeteriais nesitikėčiau verysad.gif. Taip bus gaudoma, bet tikrai toli gražu ne idealiai verysad.gif.

Priedas  aaa.png   83,77KB   0 Parsiųsta kartų
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo mintas: 01 gegužės 2023 - 19:56
QUOTE(silainiai @ 2023 05 01, 18:33)
Kuo toliau, tuo labiau reikia nusiteikti, kad su nauju eur matavimu bus svarbu, kad max metų dalį išgyventi be išorinio tinklo. Man kažkaip tą lengviau priimti, nes mano SE jau praktiškai atsipirkusi. Kiti, kaip matau, dar tik svarsto: gražu/negražu, tinka/netinka...

Išverks šį sakinį į lietuvių kalbą. Norėjai pasakyti, kad atsisakius kWh ir perėjus prie atsiskaitymo eurais... Ar tokia filosofo giliai paslėpta mintis?

O dėl paskutinio sakinio - tos SE moduliai ant stogo praktiškai nepuošia nei vieno namo. Iš 100 gal kokie 2 padoriau atrodo. Daugumą tikrai sugadina tie moduliai. Kaip čigonė apsikarčiusi auskarais iki bambos atrodo. Tikriausiai vaizdingai pateikiau informaciją.
Papildyta:
QUOTE(mintas @ 2023 05 01, 15:15)
tai ir nestatyk

Dar pažiūrėsim, kaip čia bus.
Atsakyti
QUOTE(Mindaugas7 @ 2023 05 01, 11:45)
Verteri, parodyk kaip ant tavo stogo atrodo moduliai. Lyg ir tokios pačios čerpės kaip mano. O tau pagal laikiklius panašu, kad Saulės grąža montavo.


Mano SE mato tik ponas google maps'as, nes stogas plokščias ir moduliai iš priekio/šonų visiškai pasislepia už parapetų. Taip kad kančios dėl SE vizualinės taršos visiškai manęs nekankina smile.gif
Atsakyti
QUOTE(Verteris @ 2023 05 02, 11:10)
Mano SE mato tik ponas google maps'as, nes stogas plokščias ir moduliai iš priekio/šonų visiškai pasislepia už parapetų. Taip kad kančios dėl SE vizualinės taršos visiškai manęs nekankina smile.gif

Tada supainiojau, bet kažkas čia gyrėsi, kad montavo modulius ant tokių pačių čerpių kaip mano. Buvo įmetęs keletą stogo su laikikliais foto. Tai kas turite ant Monier Turmalin (BRAAS) čerpių sumonuota SE, pasidalinkite foto.
Atsakyti
QUOTE(Mindaugas7 @ 2023 05 02, 10:02)
Išverks šį sakinį į lietuvių kalbą. Norėjai pasakyti, kad atsisakius kWh ir perėjus prie atsiskaitymo eurais... Ar tokia filosofo giliai paslėpta mintis?

O dėl paskutinio sakinio - tos SE moduliai ant stogo praktiškai nepuošia nei vieno namo. Iš 100 gal kokie 2 padoriau atrodo. Daugumą tikrai sugadina tie moduliai. Kaip čigonė apsikarčiusi auskarais iki bambos atrodo. Tikriausiai vaizdingai pateikiau informaciją.
Papildyta:

Dar pažiūrėsim, kaip čia bus.


Taip, filosofo mintis ir buvo, kad reikės stengtis gyventi su savo akumuliatoriais taip, kad max metų laiką nesinaudoti/ar l.minimaliai naudotis el.tiekėjo paslaugomis kol tavo akumuliatorius gali užkrauti saulės elektrinė.
O dėl paskutinio sakinio: kiekvieno skonis vis kitoks. Man, kaip pvz. gražiai, tvarkingai sudėti saulės moduliai stogą puošia. Pačiam nepuošia. Tiek tos bėdos...
Atsakyti
QUOTE(Mindaugas7 @ 2023 05 02, 11:02)

SE moduliai ant stogo praktiškai nepuošia nei vieno namo.


Dėl skonio nesiginčijama. Mano nuomone, 90% atvejų, saulės moduliai tik papuošia namus.
Atsakyti
Esminis klausimas lieka - kokios galios SE statyti, įvertinus, kad:

1. Atsiskaitymas nuo kWh gali keistis į eurus;
2. Bet kada gali būti atjungtas nuo ESO tinko arba SE dirbs stipriai sumažinta galia;
3. 12 proc. atiduoti pagamintos elektros planas tikriausiai laikinas;
4. Įvertinus modulių degeneraciją - ji per 25 metus krenta iki 88-84 proc.;
5. Galimai augsiantį elektros poreikį dėl elektromobilių ir t.t.

Viena logika sako, kad kuo galingesnė, tuo geriau, kita logika sako, kad nėra poreikio permokėti už per galingą. Kur tas viduriukas? Jūs turėjote kokią nors loginę mintį kaip rinkotės SE galia, ar tai lėmė stogo plotas, turimi pinigai, iš akies, bandos institinktas?
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Mindaugas7: 03 gegužės 2023 - 10:11
QUOTE(Mindaugas7 @ 2023 05 03, 10:09)
Esminis klausimas lieka - kokios galios SE statyti, įvertinus, kad:

1. Atsiskaitymas nuo kWh gali keistis į eurus;
2. Bet kada gali būti atjungtas nuo ESO tinko arba SE dirbs stipriai sumažinta galia;
3. 12 proc. atiduoti pagamintos elektros planas tikriausiai laikinas;
4. Įvertinus modulių degeneraciją - ji per 25 metus krenta iki 88-84 proc.;
5. Galimai augsiantį elektros poreikį dėl elektromobilių ir t.t.

Viena logika sako, kad kuo galingesnė, tuo geriau, kita logika sako, kad nėra poreikio permokėti už per galingą. Kur tas viduriukas? Jūs turėjote kokią nors loginę mintį kaip rinkotės SE galia, ar tai lėmė stogo plotas, turimi pinigai, iš akies, bandos institinktas?


Man buvo paprasta, nes max ką galėjau pasistatyti (11,82kW) vis tiek buvo per mažai, tai ir stačiau maksimumą. Dar pritrūksta maždaug 2000kWh per metus (pagaminama 11000kWh).
6kW SE pas patį tikrai nėra l.didelė, statyčiau tiek, nes 3,4,5 punktai sufleruoja atsakymą.
Atsakyti
QUOTE(silainiai @ 2023 05 01, 08:53)
visos kitos dienos paneigia visus tavo argumentus


Vat žiūriu į rytdienos biržos kainas, nu sakykit ką norit, jau jaučiama saulės elektrinių įtaka kainoms biržoje, jau šiai dienai jaučiasi ir gana stipriai.
Papildyta:
QUOTE(Mindaugas7 @ 2023 05 03, 11:09)
2. Bet kada gali būti atjungtas nuo ESO tinko arba SE dirbs stipriai sumažinta galia;


Šitas punktas ne minusas, o pliusas. Kada būtų atjunginėjamos saulės elektrinės, tada elektros kaina biržoje būtų su riebiu minusu ir SE atjungimas leistų taupyti pinigus. Problema, kad neįsivaizduoju, kaip tai centralizuotai padaryti pavieniams gaminantiems vartotojams. Nutolusiems saulės parkams - taip, bet tik ne gaminantiems vartotojams. Taip kad, kai bus didesnis minusas, tau gal pačiam apsimokės SE išjungti smile.gif.

O dėl galios, tai jau vertink pasaugojimą ne kilovatais, o eurais. Aišku klausimas kada pakeis pasaugojimo vienetus, bet manau, kad SE eksploataciniu laikotarpiu, ilgesnį laiką ji bus eksploatuojama saugant pinigus.

Turėjau minčių pasikelti galią dėl elektromobilio, bet dabar jau kažkaip atvėsau dėl to. Nežinau, ką ir rekomenduoti. Orientuokis gal į šios dienos poreikį.

Bet iš vis, jei tau saulės elektrinės negražios. Mokėdamas už elektrą nesijauti per daug išleidžiantis. Nu nesuprantu, kam tau saulės elektrinė. Taip elektra brangs, bet infliacija nuolat bus, uždarbis taipogi nuolat kils, tai jei iki šiol be jos gyvenai ir kaifavai nuo gyvenimo, puikiausiai kaifuosi gyvendamas ir toliau be jos.
Papildyta:
QUOTE(silainiai @ 2023 05 03, 15:24)
Man buvo paprasta, nes max ką galėjau pasistatyti (11,82kW) vis tiek buvo per mažai,


Turtėjau tą pat problemą, tai dabar turiu ~1000kWh trūkumą per metus. Buvo minčių dėl būsimo elektromobilio, bei trūkumo panaikinimui dėt papildomas paneles ant pietinio fasado. Kol svarsčiau, kaip pakabinti tokį svorį ant putplasčio, prasidėjo nauji vėjai dėl pasaugojimo būdo pakeitimo, plius dar lygtais ir ŠS susitvarkiau, tai gal ir trūkumą pavyko panaikinti, kažkaip abejoti pradėjau, ar man reikia papildomų panelių ant fasado smile.gif.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo mintas: 03 gegužės 2023 - 22:45
Perskaitytas straipsnis šiek tiek nuramino. "Net-billing" planuojamas taiikyti tik SE įsirengusiems po š.m. liepos 1 d.

Pasak straipsnio "„Visi nebuitiniai vartotojai, kurie elektrinės prijungimo sąlygas gaus ar elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų ketinimų protokolą pasirašys iki įstatymo įsigaliojimo dienos, galės neribotai naudotis šiuo metu galiojančia sistema. Planuojama, kad data tokiems vartotojams bus pavėlinta iki rugsėjo 1 dienos."

Tai taip ir neaišku "net-metering" galios tik iki rugsėjo 1 d. ar neribotai smile.gif.

Bet kokiu atveju, saulės elektrinės įsirenginėti po liepos 1 d. neapsimoka. Pagrįskit jei manot kad klystu?
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo mintas: 19 gegužės 2023 - 12:33