ziniu suteikiama, gal ir daugiau, bet kokia kaina. Is vaiku yra atimamas laisvas laikas, nes pareje is mokyklos visa vakara turi prie namu darbu sedeti.
QUOTE(laureta @ 2009 01 29, 15:20)
Lietuviai tiesiai šviesiai sako į akis ką galvoją, o amerikiečiai sakydami šypsosi tau į akis ir už akių viską daro.
Sutikime, kad Lietuva yra labai maza valstybe ir nebutinai ja turi visi zinoti. Lygiai taip pat galima ir Lietuvoje lietuviu paklausti kur yra viena , ar kita maza valstybe, manau kad nedaugelis tai galetu atsakyti.
Nu kad del klausimelio tai jis visiskai neatspindi realybes - jei rodytu visus atsakymus, niekas neziuretu. O neisprususiu zmoniu pilna visur
Gedvy, o del atimamo laisvalaikio tikrai nesutiksiu - jau tikrai niekur nemaciau, kad kas is mokyklos grizes visa diena tik pamokas teruostu O jei jau taip vyksta - vadinasi vaikas yra spec poreikiu ir jam reikia visai skirtingos mokymo programos. Bet cia jau kitos bedos...
Sakyciau cia daugelis turtingu teveliu atima is vaiku lasivalaiki, nes nenoredami kad jie tusciai leistu laika ir patys neturedami laiko, veza juos i visus imanomus burelius jau man tai perdeta atrodo,,,
o as pavyzdziui, niekadfa laisvalaikio neturejau, mano vasaros budavo miskuose uogynuose, o paskui turgui su mama, taip pat kaime, darzuose, siena vazdavom, gyvulius serdavom. visi kiti nevasaros savaitgaliai kaime, tarp gyvuliu ,darzu ir pamoku. ir ne kiek cia nieko neperdedu, taip gyvenau kad ciut spedavau suktis, rytais daznai tekdavo is kaimo tiesiai i mikykla vaziuti, o visi saipudavos kad kaimu smirdziu. tikrai mano buvo parduotos vasaros kaip toi knygoi, bet man atrodo kad mano tevai pardave visa mano vaikyste jaunyste, todel kuo greiciau skubejau uzaugti ir begti is ten ir man pasiseke, pabegau labai toli suradau nuostabu zmogu su kuriuo jau 10 metu kartu ir vis dar mylim vienas kita suprantam ir tttt. tai va neturtingi mano tevai bet uzsiemimu po pamoku buvo man yvalias
Nesiginciju, nes nezinau tokiu niuansu
Taciau ar gali normalaus proto zmones sitaip specialiai apsijuokt pries LT visa
Nebent gerai sumoka ten rezisieriai
Visai idomu buvo paskaityti shios moters mintis, kas liecia viduriny issilavinima , nukopijuoju tiesiai chia:
Legendos apie išsilavinimą Regina ir Len Nuttall
Kalbėdamiesi su lietuviais- tiek čia, Jungtinėse Valstijose, tiek Lietuvoje- prisiklausome daug nesąmonių apie gyvenimą Amerikoje. Skleidžiama taip vadinama informacija, o iš tiesų klaidinantys gandai . Kai mėginame papasakoti apie tai, ką savo akimis esame matę, mums paprastai atrėžia: Nekvailink manęs. Aš geriau žinau.
Labai dažnai žmonės, atvykstantys gyventi, savo paauglius vaikus palieka Lietuvoje baigti vidurinės mokyklos. Tikriausiai šį sprendimą nulemia daugybė priežasčių, bet mes girdime aiškinimą, kad tokiu būdu vaikai gaus geresnį išsilavinimą. Tačiau paklausę: Kokia prasme geresnį? išgirstame: Tiesiog geresnį. Visi žino.
Mes čia neįžiūrime nieko geresnio. Greičiau atvirkščiai. Amerikoje nuo paties studento priklauso kiek ir kaip jis mokosi- nuo to, koks jo susidomėjimo lygis ir kokie motyvai. Dažnai yra plati praraja tarp toje pačioje mokykloje besimokančio gero studento ir vos pasivelkančio. Nustatyti skirtingi lygiai, studijuojantiems tą patį dalyką ir gaunantiems tuos pačius (A, B, C ) pažymius. Pavyzdžiui, moksleivis, kuris savo ateitį sieja su mokslu, medicina ar inžinerija, pasiims biologijos, matematikos ir chemijos klases; jam reikės daugiau ir sunkiau studijuoti negu tam, kuris negalvoja apie koledžą.
Didesnėje dalyje Amerikos mokyklų vaikai yra mokoma trim lygiais: garbės klasėse (honors classes), į kurias patenka pažengę, gabesni už kitus mokiniai (advanced students); normaliose klasėse (regular classes), skirtose vidutinių gabumų (average) moksleiviams ir.atsiliekančių (remedial) klasėse- tiems, kurie negali mokytis. Deja, daug imigrantų vaikų patenka į atsiliekančių klases, kadangi jų anglų kalba nėra tokia gera, kad leistų atsidurti aukštesnio lygio klasėje (arba pažeistos smegenys, emocinė atmosfera namuose neleidžia susikaupti ir t.t.). Šiame atsilikėlių lygyje nelabai daug studijuojama. Jeigu moksleivis nespaudžiamas geriau išmokti anglų kalbos ir pereiti į pagrindinį (normalų) arba pažengusiųjų lygį, tai jam ima grėsti tinginystė ir ramus savimi pasitenkinimas (blogąja prasme, nieko daugiau nereikalaujant), nes viskas šiame lygyje daug lengviau. Atsilikėlių klasės skirtos tiems, kurie nesugeba ir nenori vargti mokydamiesi. Vaikai, atsidūrę jose vien dėl to, kad nemokėjo anglų kalbos, neturėtų ilgai užsibūti. Jis arba ji privalo dėti visas pastangas ir pereiti į aukštesnį. Daugybė imigrantų tėvų to nenori suprasti, nes patys nekalba angliškai, todėl negali efektyviai bendrauti su mokyklos mokytojais bei administratoriais. Bet kuriuo atveju tėvams priklauso pasirūpinti tuo, kad jų vaikai lankytų tinkamas klases.
Švietimo sistemos nėra sukuriamos iš nieko. Čia jos yra gimusios didesnėje visuomenėje ir jų tikslas yra parengti moksleivį gyvenimui toje visuomenėje. Amerikiečių visuomenė ypač orientuota į individą. Vienam pasiseka, kitas žlunga. Vienas asmuo tampa milijonieriumi, o kitas gyvena skurde. Amerikoje diplomas neužtikrina nieko. Pačiu geriausiu atveju atrakina duris, bet pro jas įeiti reikia pačiam. Pats turi susitvarkyti su viskuo, ką aptiksi anapus durų. Amerikoje priimtina klajoti įvairiais takeliais, skirtingais gyvenimo laikotarpiais, išmėginant skirtingas patirtis. Tokio mąstymo rezultatas- mokymasis Amerikoje nesiejamas su kalimu mintinai. Tikslas- išmokyti studentą savarankiškai mąstyti. Po kelių metų faktai, kuriuos sužinojai mokykloje, bus pamiršti. Išliks vien sugebėjimas galvoti ir priežastis. Mintinai kalti versti studentai tokio sugebėjimo paprastai neįgyja.
Lietuvos mokyklų sistema buvo sukurta, tenkinant Sovietu kultūros poreikius ir iki šiol tebėra savyje išlaikiusi daug sovietinių nuodų. Ko sovietai netroško? Išmokyti žmones mąstyti. Jie stengėsi iš anksto nuspręsti kuo vaikas norės būti ir tinkamai tam parengti. Individai nebuvo laikomi naudingais. Svarbiausi buvo šalies, kolektyvo poreikiai. Buvo mokoma galvoti koja kojon su visais kitais.
Prieš kelis metus Lenas buvo paprašytas padėti nuspręsti kuriuos programuotojus (computer programmers) priimti dirbti. Tuo metu Čikagoje maišėsi daug imigrantų iš Rusijos ir visi jie turėjo įspūdingai skambančius patirties, darbo, baigtų mokslų aprašymus. Kompanija įdarbino kelis, bet greitai baisiai jais nusivylė. Tie žmonės mokėjo pasirodyti, bet ne padaryti konkretų darbą. Tikėjosi, kad kažkas nurodinės kaip žengti kiekvieną žingsnį. Jeigu jiems duodavo užduotį, reiklalaujančią patiems rasti sprendimą, jie sutrikdavo.
Mokymosi sistema, kurta sovietmečio vaikams, šiandien nebegali būti naudinga. Žmonės turi sugebėti mąstyti ir priimti sprendimus savarankiškai, lygiai taip pat reaguoti į pasaulyje vykstančius pasikeitimus. Jie turi žinoti apie pasaulį (mokėti ne vien lietuvių kalbą, kuria pasaulyje tekalba siauras ratelis žmonių ir žinoti ne vien Lietuvos kultūros istoriją).
Amerikietiško stiliaus mokymasis kaip tik tai ir suteikia studentams, jeigu tik jie yra nusiteikę mokytis ir sunkiai dirbti, siekdami žinių. Amerikos universitetai- geriausi pasaulyje. The Times of London neseniai išspausdino savo pačių sudarytą geriausių pasaulio universitetų sąrašą. Pačiame viršuje (iš pirmų dešimties)- septyni Amerikoje, kiti du- Jungtinėje Karalystėje ir vienas Šveicarijoje. Kitas universitetas -Shanghais Jiao Tong University- paskelbė savą sąrašą, bet su panašiais rezultatais. Aštuoni pirmieji buvo Amerikoje.
Dar viena skaudi lietuviams vieta. Tai- kalbos klausimas. Kai studentas mokosi tik lietuvių kalba, tai jis yra tiesiogiai priklausomas nuo vertimų. Bet juk didžiausia pasaulio raštų dalis buvo parašyta kitomis kalbomis. Tik kai kurie raštai buvo išversti į lietuvių kalbą ir tai ne visi gerai. Bet kuriuo atveju skaitydamas vertimą susipažįsti su vertėjo idėja, jo nuomone apie autorių. Knygos, išverstos sovietmečiu, ypač istorinės, daugiausia buvo leidžiamos tam, kad palaikytų ir įtvirtintų sovietinę pasaulėžiūrą; tie vertimai dažnai labai skiriasi nuo originalų. Sutikite: žmonių, priverstų taip apsiriboti ir tegalinčių skaityti vien vertimus, išsilavinime atsiranda didžiulės spragos. Tokiu atveju prie milžiniškų žinių lobynų nebelieka priėjimo.
Mūsų draugas studijavo muziką garsiajame Čikagos universitete (University of Chicago). Kadangi jo specializacija buvo Bachas, o dauguma genijaus vertingų darbų parašyti vokiškai, tai jis išmoko tą kalbą, norėdamas skaityti didžio kompozitoriaus užrašus tikrąja kalba. Niekas negali atstoti skaitymo originalo kalba.
Lietuviai, atvykstantys į Ameriką, labai dažnai supyksta supratę, kad niekas čia per daug nevertina jų diplomų. Puola kaltinti amerikiečius priešiškumu arba pavydu, bet tai nėra tikroji priežastis. Liūdniausia, kad dauguma žmonių, besididžiuojančių Lietuvoje gautais diplomais, kaip ir tie iš senosios Sovietų sąjungos, nėra tinkamai parengti gyvenimui pasaulyje, (nors Lietuvoje gal jaučiasi parengti). Tie keli, kurie nusiteikę stengtis- ir kurie yra išimtis- turi persimokyti; įdėti žymiai daugiau pastangų, kad susipažintų su naujomis idėjomis, koncepsijomis ir darbo būdais kitoje šalyje.
Taciau ar gali normalaus proto zmones sitaip specialiai apsijuokt pries LT visa
manau, gali tv detektyvuose jie tai sekmingai ir daro o, kad klausimelis surezisuotas tai netikiu, tik pazystami buvo sake, kad jie ten labai provokuoja, pvz duoda variantus, ar pan. po to atrenka, kazka istrina ir vuolia bet jei toks klausimelis butu airijoj ar anglijoj, tai ne ka prastesnis butu Papildyta:
QUOTE(Linea... @ 2009 01 31, 22:31)
Visai idomu buvo paskaityti shios moters mintis, kas liecia viduriny issilavinima ,
kazkaip ta moteris tik i vienus vartus o dar tos 'atsilikeliu' klases, na nebent cia kazkas taip vaizdingai isverte
manau, gali tv detektyvuose jie tai sekmingai ir daro
o, kad klausimelis surezisuotas tai netikiu, tik pazystami buvo sake, kad jie ten labai provokuoja, pvz duoda variantus, ar pan. po to atrenka, kazka istrina ir vuolia
bet jei toks klausimelis butu airijoj ar anglijoj, tai ne ka prastesnis butu Papildyta:
kazkaip ta moteris tik i vienus vartus o dar tos 'atsilikeliu' klases, na nebent cia kazkas taip vaizdingai isverte
Hm, as pirma karta isgirdau, kad tokie "lygiai" apskritai egzistuoja...kiek is mano pazystamu vaiku lanko visi eina normaliai i viena lygi, o kam reikia anglu kalbos, lanko papildomai ESL, shiaip , Amerika imigrantu salis...tai nzn , man sunku nei paneigti, nei sutikti su tuo kas chia rasoma. Galbut kalba eina apie Middle ar High School.
Shiaip ydomu buvo paskaitineti, kai kurie pasisakymai, ohoho, "amerikonai durneliai nezino ka stai yra Pitagoro teorema ", ar "kur yra Lietuva" . Keista, nes didele dalis mano sutiktuju , zinojo netgi kad Vilnius yra Lietuvos sostine. Nors salis ir maza ir niekad nesitikechiau, kad kazkas, "turetu" butinai zinoti kas yra ta Lietuva.