[quote=mamutas,2010 09 02, 22:23]
Neseniai teko susipažinti ir artimiau pabedrauti su stačiatikių šventiku. Pirmąkart pasigailėjau, kad katalikų kunigai turi laikytis celibato. Pamačius realų pavyzdį nebekyla minčių, kad žmona galėtų trukdyti kunigystei ar pan. Juk ji žino už ko teka, koks bus gyvenimas, kad tai bus nepaprastas pasirinkimas, kad turės vyrui padėti jo tarnystėje ir t.t. Vis dėlto žmona yra dešinioji vyro ranka, jam labai palengvinanti tarnystę Dievui, rūpinasi bažnyčia, buria aplink save parapijos moteriškes į pasisėdėjimus, rūpinasi neturtingais vaikučiais ir pan. Veiklos prie bažnyčios apstu. Nelabai įsivaizduoju šventiko žmoną kaip kokią pvz. ambicingą verslininkę, bet kaip parapijos darbininkę, pedagogę, psichologę ir pan. - puikiai.
Manau ne dėl to yra celibatas, kad šeima trukdys visiškai atsiduoti Dievui ar kad brangu ją išlaikyti. Stačiatikių, protestantų atvejai rodo, kad visa tai yra smulkmė. Tikrai ne čia reikia ieškoti atsakymo. O kur tas atsakymas - deja nežinau...
Skirtingi apie skirtingus pašaukimus.Skirtingas yra šeimos pašaukimas , nuo pašvęstojo gyvenimo pašaukimo. Realybė tokia , kad pasirinkusiųjų tarnauti Dievui pašvestuoju gyvenimu mažėja. Ne manau , kad yra mažiau pašaukimų , žmonės neatlaiko išbandymų. Tu net neįsivaizduoji koks yra perlas kunigas bažnyčioje. Vedę žmonės irgi gali būti ramstis kunigui. Kunigas turiu tau priminti irgi žmogus. Irgi gali tarnauti bažnyčioje. Yra n tarnyščių bažnyčioje. Jai pasiūlytum savo pagalbą bažnyčioje. Nemanau ,kad jis atsisakytų. Turiu tau priminti jai laikai save krikščionę. Dievo žodis ką sako. 1Pet 2:9 Bet jūs esate išrinkta giminė, karališka kunigystė, šventa tauta, žmonės pasisavinimui, kad išgarsintumėt didingus darbus To, kuris jus pašaukė iš tamsos į savo nuostabią šviesą. Yra ir diakono tarnystė. Kiekvienas žmogus turi savo pašaukimą . Tik klausimas ar jis jo ieško. Ar jam tai svarbu.
Istoriškai galimas aiškinimas, kad Katalikų bažnyčios tradicijos Vakarų Europoje formavosi tokiu laikotarpiu, kai žemė buvo pagrindinis turtas ir pragyvenimo šaltinis, paveldimas iš kartos į kartą. Jeigu dvasininkas galės turėti palikuonių, tai jo sūnus paveldės jo parapiją, bet tas sūnus nebūtinai turės tokių savybių, kad galėtų tapti geru dvasininku. Todėl pasirinktas celibatas... Rytų bažnyčia gyvavo visiškai kitokioje socialinėje bei ekonominėje terpėje, todėl jai nebuvo būtinas celibatas, dvasininkų dinastijos ten nesiformuodavo. O paskui vakarų celibato tradicija tapo gilia tradicija ir išliko... Protestantizmas iškilo visiškai kitokiame laikmetyje, jau buvo pragyvenama iš prekybos, amatininkystės, ne tik iš žemės, todėl celibato jiems irgi nereikėjo. Čia tiesiog toks žemiškas aiškinimas. Ar jis teisingas - nežinau.
Kodėl klausiant tokį klausimą nenori įsigilinti. Tu nelabai suvoki kas yra kunigas. Gal reikėtu priimti tai ko nesupranti. Juk realiame gyvenime juk ne visi veda ir ne visos išteka. Gal tu neklausi žmogaus kuris nepasirinko šeimos o gyvena vienas. Juk jam ar jai niekas nedraudžia vesti. Juk žmones turi skirtingus pašaukimus.
Gaila nesu teologė, kad galėčiau teologiškai paaiškinti celibato reikalingumą. O norėčiau tokį aiškinimą išgirsti. Kuo katalikų kunigas pranašesnis už stačiatikių? Kuo katalikų tikėjimas pranašesnis už stačiatikių? Ar po mirties katalikams bus geriau dėl to, kad jų kunigai laikėsi celibato? Juk Dievas tik vienas pasauly...
Pranašumų nereikia ieškoti. Kiekvienas turi savo pašaukimą. Ir juo reikia eiti. Bažnyčia ne vieni kunigai, patarnautojai ar vyskupai sudaro. Jai nežinojai . Bažnyčia visi mes sudarome. Kiekvienas turim tarnauti savo pašaukimu. Jai man duotas šeimos pašaukimas aš turiu tarnauti Dievui šeimos pašaukimu.