QUOTE(RitaRazi @ 2016 05 02, 21:22)
Kaip suprasti - bendražmogiškos vertybės? Kada atsirado šis terminas? Aš rimtai.
tai tikėjimas į Dzeusą - tai ne tikėjimas?
1. bet juk bendražmogiškosios vertybės irgi gali būti primestos - pvz., empatija.. O meilę išvis sunku apibrėžti..
2. o tai kaip tuos vaikus auklėt? tegu auga sau kaip gėlė - pagimdei ir palikai vešėti? Juk bet kokia moralė žmogui - primesta, argi ne? O jei tėvai tikintys - tai su vaiku elgtis taip, lyg to tikėjimo tavo gyvenime neegzistuoja?
3.Pvz., mokai vaiką nelaužyti medžio - bet jei laužo, reiškia jo prigimtis tokia. Taip ir palikti? Aišku, nekalbu jam apie visagalį Dievą prie to medžio, bet vis tiek mano draudime moralinis imperatyvas nuskamba ir vaikas nėra kvailas, supranta.
4. Nekalbu dabar apie konkrečiai katalikiškąjį tikėjimą, bet apskritai -
kiek įmanoma išsiversti be religinės sąmonės? Išeina, kad tuos vaikus ar krikštysi, ar nekrikštysi - juos vis tiek prievartausi bet kaip bandydamas auklėti, nukreipti ir pan...
Juk galima ir kitaip galvoti, tiesiog kokį kampą "paimsi" - galbūt būdamas tikintis, bet laukdamas momento, kol vaikas užaugs, kaip tik jį skriaudi nesuteikdamas krikšto..
visaip galima galvoti, pagal savo tikėjimą ir supratimą. Bet drąsu kalbėti apie prievartavimą krikštu. Mano nuomonė tokia - elgtis reikia pagal savo sąžinę.
1. Bendražmogiškosios, amžinosios, tikrosios vertybės. Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Esmė ne pavadinime, o mintyje, kad apie moralinius dalykus kalbėjo visais laikais ir tai nėra kažkoks krikščionybės išskirtinumas, kad neva neišauginsi vaiku padoriu, jei negrūsi jam į galvelę religinių dogmų. Jeigu suaugęs žmogus mano, kad jam kažkuri iš religijų yra reikalinga - tai jau jo reikalas, bet priverstinai kūdikį "padaryti" krikščioniu, yra tiesiog tėvų prievarta vaiko atžvilgiu. Pažeidžia sąmoningą vaiko apsisprendimą, pasirinkti jam artimas religines tiesas. Be to kaip Gytarė ir minėjo, neplakite tikėjimo ir religijos į vieną. Aš pati esu tikinti ir manau, jog egizistuoja aukštesnioji jėga/Dievas, bet su jokia religija savęs netapatinu. Krikščionybė ir islamas, apskritai, yra labai žiaurios, agresyvios religijos (užtenka vien ST paskaityti

)
2. Dar kartą kartoju. Tikėjimas negali būti PRIVERSTINIS DALYKAS. Jeigu esate krikščionė ir tikite į krikščioniškąjį Dievą, tai labai keista, kad esate už prievartą,
nes šiaip krikščionybėje ypač akcentuojama LAISVA VALIA. O kur ta laisva valia, kai kūdikį be jo pritarimo padarai "krikščioniu", kur jo sąmoningumo paisymas, a? Argi ne tam ir duota laisva valia, kad ją naudotumėmės?
Be to, kadangi egzistuoja ne viena religija ir nėra vienos vienintelės tiesos (primenu, kad religijos ne mokslas ir jokių faktų nėra), tėvai turėtų supažindinti vaiką su skirtingomis religijos, leidžiant jam pačiam pasirinkti, ar vieni ir kiti pamokymai jam kažką reiškia. Tiesa, tai daryti, mano manymu, reikėtų irgi ne ankščiau, kaip vaikas į ankstyvąją paauglystę ilipa, nes būdamas mažesniame amžiuje jis tiesiog adekvačiai nesupras ir nesuvoks to. Na, bet pas mus aišku daroma atvirkščiai... pati pamenu, kaip kokioj 4toje klasė vienuolės komunijai ruošė ir kokius absurdus pasakojo. Paskui ir pradedi vaikas tikėti, kad moterį tikrai iš vyro šounkaulio sukūrė
3. Ai, tai neva, jei nebūsi krikščionis, nesugebesi vaikui paaiškinti, kodėl medžio negalima laužyti?

Kaip ir sakiau, gero elgesio normos yra bendrai galiojančios tiek krikščioniui, tiek musulmonui, tiek induistui, tiek budistui, tiek pagoniui, tiek ateistui. Religijos čia išvis ne prie ko.
4. Kuo mažiau tos religinės sąmonės, tuo geriau. Kitaip sakant, kuo mažiau smegenų plovimo, tuo sveikiau pačiam vaikui. Fantaziją galima lavinti pasakomis, apsieinant be krikščioniškų pasakėlių, kurios dažnai žiaurumu pralenkia bet ką kitą.
Viduramžiais viskas tik ir buvo paremta ta religine sąmone, tai tikriausiai puikiai žinote, kokia tamsuma ir glūduma galiojo. Mokslą niekino, o kunigėliai postringaujo, kad moterys sielos neturi ir šiaip dažna iš jų yra ragana. Tiesiog vaiko psichologinis žalojimas, bandant jį priversti tikėti, kad egzistavo vaikinas, kuris vaikščiojo vandeniu, vandenį vyno versdavo, prisikeldavo iš numirusiųjų, o jo mama pastojo nuo nematomo dėdės iš dangaus. Atsiprašau, bet 21 amžiuje gyvename ir bent jau aš, tai tikrai nenorėčiau, kad mano sūnaus mąstymas būtų užstrigęs kažkur tiek 15 amžiaus žmogelio mąstymu.