
[attachmentid=206152]
Pelargonijų auginimas
Tai universalios gėlės. Mėgsta saulėtą vietą, gerai auga ir pietinėje, ir rytinėje ar vakarinėje namo pusėje. Tik šiaurinėje pusėje joms per mažai šviesos, todėl žiedai būna smulkesni, žydi ne taip gausiai kaip saulėtoje vietoje.
Pelargonijos nepakenčia išmirkusios žemės. Jos laistomos daug rečiau nei surfinijos. Vanduo turi būti šiltas (18-20 laipsnių), minkštas. Tręšiama kas 10 dienų kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais bei mažesniu azoto kiekiu.
Lapų geltimas paprastai rodo kalio, magnio bei geležies trūkumą. Esant lapų chlorozei, papildomai tręšiama tokiu tirpalu: 10 l vandens ištirpinama 5 g geležies chelato ir 10 g kalio salietros arba 10 g geležies chelato.
Juostuotosios pelargonijos (Pelargonium zonale Ait. ) - vienos populiariausių balkoninių ir kambarinių gėlių. Tinka ir vienamečių gėlių gėlynams, takų pakraščiams apsodinti. Gražiai dera su serenčiais, žydrūniais, lobelijomis, laibeniais, pilkšvosiomis žilėmis, šliaužiančiaisiais šlamučiais. Dažnai sodinamos vienos pakabinamuose arba pastatomuose loveliuose bei įvairiuose induose iš natūralios medienos.
Yra aukštaūgių (iki 30-60 cm) ir žemaūgių (iki 15-18 cm) veislių. Stiebai - statūs, šakoti, tvirti, medėjantys. Lapai - šviesiai ar tamsiai žali, kai kurių veislių su baltais pakraščiais, apvalūs, negiliai skiautėti ir plaukuoti, lapų pakraščiai neretai rausvai juostuoti. Turi pelargonijoms būdingą kvapą. Žiedynai - rutulio formos su baltais, švelniai arba ryškiai rožiniais, ryškiai arba tamsiai raudonais, alyviniais arba violetiniais pilnaviduriais ar tuščiaviduriais žiedais. Žydi nuo gegužės iki spalio lapkričio mėn., gausiai. Žiemą gausiai žydi ir kambaryje, tada pavasarį reikalingas ramybės periodas.
Didžiažiedės pelargonijos (P. grandiflorum Wild.) žydi nuo balandžio iki rugsėjo mėn., vadinamos angliškosiomis arba našlaitinėmis. Žiedai - dideli, panašūs į našlaičių, balti, rausvi, purpuriniai, tamsiai raudoni, violetiniai su tamsia dėme. Žiedlapiai - banguotu pakraščiu, dažnai dvispalviai. Stiebai - statūs. Priklausomai nuo veislės, kereliai užauga iki 25-60 cm aukščio. Lapai - žali, klostyti, plaukuoti su dantytu pakraščiu. Beveik neturi pelargonijoms būdingo kvapo. Jų ramybės periodas ryškesnis nei kitų pelargonijų.
Tinka auginti kambaryje, vasarą lauke. Stačiaūgės bei svyrančiosios veislės puošia terasą, namo sieną ar balkono lovelį. Didžiažiedes pelargonijas labiau nei juostuotąsias reikia saugoti nuo lietaus - patartina laikyti po stogeliu arba lyjant įnešti į kambarį.
Svyrančiosios, arba skydalapės pelargonijos (P. peltatum Ait.) - vienos populiariausių svyrančių balkoninių gėlių. Stiebas - svyrantis, pusiau sumedėjęs, užauga iki 0,3-1,5 m, lapai - žali, kieti, odiški. Be veislių baltais, rožiniais, karmino raudonumo žiedais, yra žydinčių alyviniais, violetiniais, apelsininiais, tamsiai vyšniniais, tuščiaviduriais, pusiau pilnaviduriais ir pilnaviduriais žiedais. Labai tinka balkonams, terasoms, sodinti į lovelius ar į didelius pakabinamus vazonus. Sodinamos vienos arba su juostuotosiomis pelargonijomis, ar su kitomis svyrančiomis gėlėmis.
Kvapiosios pelargonijos (P. odoratissimum Ait.) auginamos ne dėl žiedų, bet dėl kvepiančių lapų. Žiemą laikomos kambaryje, vasarą vazonus galima išnešti į lauką.
Papildyta:
[attachmentid=206153]
Pelargonija ne tik graži gėlė
Kambarinė gėlė pelargonija ne tik suteikia džiaugsmo savo žiedais, ji yra oro gaivintoja ir turi daug gydomųjų savybių. Jei pelargoniją įnešite į seniai nevėdintą kambarį, jau po kelių minučių oras šiame kambaryje pasidarys daug gaivesnis.
Pelargonijos lapus ir šaknis gydymui geriausiai ruošti pavasarį, kol augalas dar nepradėjo žydėti. Gydomųjų savybių daugiausia turi 1-2 metų augalai, kurie nors kartą jau žydėjo. Tačiau prieš gydymąsi pelargonijomis būtina įsitikinti, ar nesate alergiški šiems augalams.
Virškinimo sutrikimai. Pelargonijos lapų nuoviru gydomas gastritas, kolitas ir viduriavimas: 1 šaukštą šviežių arba džiovintų susmulkintų pelargonijos lapų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, pakaitinkite apie 5 minutes verdančio vandens vonelėje, palikite 1 valandą nusistovėti, po to nukoškite. Gerkite po 1 šaukštą 3-4 kartus per dieną prieš valgį.
Peršalimo ligos. Sergantiems angina ir gerklės ligomis patariama gerklę skalauti pelargonijos lapų nuoviru: saują pelargonijos lapų užpilkite 1 litru vandens ir pavirkite 10 minučių ant silpnos ugnies, po to uždenkite, palikite pravėsti ir šiltu nuoviru skalaukite gerklę. Šiuo nuoviru patartina skalauti burną ir sergant stomatitu.
Susirgus ūmia sloga, patariama į nosį lašinti pelargonijos sulčių.
Ausų uždegimas. Sergantiems lėtiniu pūliuojančiu ausų uždegimu patariama gydytis pelargonijomis. Gydymui tinka tik smulkiais žydrais žiedais žydinčios pelargonijos. Pelargonijos lapus nuplaukite šiltu vandeniu, šiek tiek pradžiovinkite ir rankomis iš lapų išspauskite sultis. Ausis gerai išvalykite, kad neliktų pūlių ir įlašinkite po 1 lašą šių sulčių. Labai svarbu, kad gydomuoju laikotarpiu į ausis nepatektų vanduo.
Ataugos ir mėšlungis. Jei sergate podagra ir ataugomis gerkite pelargonijos nuoviro: 1 šaukštą susmulkintų pelargonijos lapų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, pavirkite ant silpnos ugnies 5 minutes, palikite atvėsti ir nukoškite. Gerkite po 1-2 šaukštus prieš pietus. Šis nuoviras gerai padeda segantiems ir inkstų akmenlige.
Jei traukia mėšlungis arba trūkčioja raumuo, uždėkite kelis pelargonijos lapus, ant lapų uždėkite lininio audeklo gabalą ir šiltai apriškite. Pelargonijos lapus pakeiskite keletą kartų per dieną.
Nervų ligos. Pelargonijos šaknų nuoviras numalšina susierzinimą, nuramina, sumažina kraujo spaudimą: 1 šaukštelį susmulkintų pelargonijos šaknų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, užvirkite, palikite 3-4 valandas nusistovėti, po to nukoškite. Gerkite po ketvirtadalį stiklinės 3-4 kartus per dieną.
Žaizdų ir odos ligų gydymas. Pelargonijų nuoviru patariama plauti nedideles žaizdas, vočių ir opų pažeistas vietas: 2 arbatinius šaukštelius susmulkintų pelargonijos lapų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, pavirkite 7 minutes ant silpnos ugnies, atvėsinkite ir nukoškite nuovirą.
Žaizdos greičiau užgis, jei ant jų uždėsite trintų pelargonijos lapų. Sutrintų pelargonijos lapų kompresus patariama dėti ir ant opų bei vočių.
Galite ilgai negyjančias žaizdas gydyti ir tokiu tepalu: sutrinkite į tyrelę pelargonijos lapus ir sumaišykite su kiaulės taukais santykiu 2:3, gautu tepalu kasdien tepkite gydomas vietas. Tepalą laikykite šaldytuve, bet ne ilgiau kaip savaitę.
Pelargonijos šaknų antpilo voniomis gydoma odos liga baltmė, kai ant odos atsiranda įvairaus dydžio ir formos pigmento neturinčios dėmės: 50 g susmulkintų pelargonijos šaknų užpilkite 1 litru verdančio vandens, uždenkite ir palikite nusistovėti 4 valandas, po to nukoškite ir supilkite į 35-36 laipsnių temperatūros vonią. Maudykitės tokioje vonioje 12-14 kartų, prieš miegą.
Moteriškos ligos. Pelargonijos stabdo kraujavimą, todėl gimdos kraujavimo gydymui patariama gerti pelargonijos lapų antpilo: 2 šaukštus sausų susmulkintų pelargonijos lapų užpilkite 2 stiklinėmis šalto virinto vandens, uždenkite ir palikite porą valandų nusistovėti, po to nukoškite. Antpilą išgerkite per dieną.
Šio antpilo po pusę stiklinės 3 kartus per dieną patariama gerti negalinčioms pastoti moterims.
Nuplikimas. Plinkantiems žmonėms patariama 2 savaites kas antrą dieną plaukus plauti pelargonijos lapų ir stiebų nuoviru: 2 šaukštus susmulkintų pelargonijos lapų ir stiebų užpilkite puse litro verdančio vandens, pavirkite 5 minutes, uždenkite ir palikite nusistovėti 1 valandą laiko, po to nukoškite. Galite šiuo nuoviru ir 3-4 kartus per savaitę įtrinti plaukų šaknis prieš miegą. Taip stiprinti plaukus patariama 2 savaites.
Avitaminozė. Sergantiems avitaminoze, išsekusiems po sunkių ligų, patariama vartoti pelargonijų antpilo: priberkite tamsaus stiklo butelį susmulkintų pelargonijos lapų, užpilkite degtine ir palikite 2 savaites šaldytuve prisitraukti, po to nukoškite, vėl supilkite į tamsaus stiklo butelį ir laikykite šaldytuve. Gerkite po 25 lašus, užgerdami ketvirtadaliu stiklinės vandens.
Pelargonijos aliejus
Liaudies medicinos žinovai pataria įvairių ligų gydymui pasigaminti pelargonijų aliejaus: susmulkinkite jaunus ir sveikus pelargonijų (geriausiai tinka 1-2 metų augalai) lapus, suberkite į tamsaus stiklo butelį, užpilkite šiltu alyvuogių aliejumi santykiu 2:5, užkimškite ir palaikykite šaldytuve 2 savaites, po to nukoškite per kelis marlės sluoksnius. Aliejų laikykite šaldytuve.
Bronchinės astmos gydymas: gerkite pelargonijų aliejaus po 1 šaukštelį 2-3 kartus per dieną prieš valgį. Aliejų vartokite 2 savaites, padarykite 2 savaičių pertrauką, ir, jeigu reikės, gydymą vėl pakartokite.
Sergant pleuritu, pelargonijų aliejumi įtrinkite krūtinę ir nugarą (plaučių srityje), šiltai apsivyniokite, atsigulkite ir šiltai apsiklokite. Gydantis patartina išgerti mažais gurkšneliais ir šilto pelargonijų antpilo po puse stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
Pelargonijos aliejumi patariama gydyti anginą ir gerklės ligas: 1-2 lašus pelargonijos aliejaus įlašinkite į 1 stiklinę šilto virinto vandens ir šiuo tirpalu skalaukite gerklę. Šis tirpalas tinka skalauti burnai ir sergant stomatitu.
Sergantiems odos ligomis, migrena, peršalus, nudegus padės pelargonijos aliejaus vonios. Į vonią patariama įlašinti 7-10 lašų pelargonijos aliejaus.
Dėmesio: Pelargonijos aliejus yra stiprus vaistas, juo nepatariama gydyti vaikų ir alergiškų žmonių.