Įkraunama...
Įkraunama...

„Darbuotojo, vieno auginančio vaiką“ sąvoka

Šis puslapis atspausdintas iš DELFI interneto vartų.

Adresas http://www.delfi.lt/....php?id=6520860 Dėl “Darbuotojo, vieno auginančio vaiką” sąvokos LR DK

Advokatų Kalyčio, Rukštelės ir partnerių kontora „Acta Juris“
2005 balandžio mėn. 21 d. 00:01


Darbo kodekse (DK) yra vartojama „Darbuotojo, vieno auginančio vaiką“ sąvoka. Tokiems darbuotojams galiojantis DK numato papildomas garantijas - nustato 35 kalendorinių dienų kasmetines minimaliąsias atostogas (LR DK 166 str. 2 d. 2 p.), taip pat nustato teisę tokiam darbuotojui į ne visą darbo dienos arba darbo savaitės darbo laiką (LR DK 146 str. 1 d. 3 p.).
Tačiau įstatymų leidėjas galiojančiame įstatyme nepateikė šios sąvokos išaiškinimo, todėl praktikoje neretai kyla diskusijos dėl šios sąvokos ir su tuo susijusių teisinių pasekmių taikymo.

Pažymėtina, kad:

1. tiek DK 166 str. 2 d. 2 p., tiek DK 146 str. 1 d. 3 p. įtvirtinta teisės norma apima tokius darbuotojus, kurie faktiškai vieni augina vaiką (pvz., našlys (-ė); vieniša motina; vienam iš sutuoktinių terminuotai ar neterminuotai yra apribota tėvų valdžia; sutuoktiniai nors ir neišsituokę, tačiau gyvena skyrium; vienas iš tėvų atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje; tai taikoma ne tik tėvui ar motinai, taip pat ir globėjui, ir t.t.);

2. tokių darbuotojų sąrašas nėra ir negali būti baigtinis, kadangi praktikoje gali būti daug individualių atvejų, kai darbuotojas gali būti pripažįstamas faktiškai vienas auginantis vaiką;

3. šį sąvoka visiškai nėra siejama su išlaikymo sąlyga (t.y. visai nesvarbu, ar tik vienas iš tėvų visiškai vienas išlaiko vaiką, ar kitas vaiko tėvas padeda ir vykdo įstatyminę pareigą materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus);

4. jei darbuotojas faktiškai vienas augina vaiką, jam turėtų būti taikomos garantijos numatytos DK. Tuo atveju, jei tarp darbdavio ir darbuotojo kilo ginčas, ar konkrečiam darbuotojui taikytina DK aukščiau nurodytos garantijos, ginčas yra spręstinas DK XIX skyriuje nustatyta darbo ginčų nagrinėjimo tvarka.

Pateikta informacija yra bendro pobūdžio, ja neturi būti remiamasi kaip galutine teisine nuomone ar konsultacija.

Konsultacijas rengia advokatų Kalyčio, Rukštelės ir partnerių kontora „Acta Juris“, Vilnius, Verkių g. 52, LT-09190 Vilnius, tel./faks. +370 5 273 86 45, el. paštas advokatai@vap.lt

Advokatų Kalyčio, Rukštelės ir partnerių kontora „Acta Juris“
Atsakyti
Esu vieniša, auginu tris vaikus. Dirbu UAB'e. Darbo sutartyje numatyta 40 darbo valandų per savaitę. Ar turiu teisę reikalauti, man priklausančias 2 laisvas darbo dienas per mėnesį, ar reikia perrasyti darbo sutartį???
Atsakyti
reiktų klausti šių konsultantų, pamėgink el.paštu wink.gif
Atsakyti
QUOTE(mamulia @ 2005 04 29, 00:25)
reiktų klausti šių konsultantų, pamėgink el.paštu wink.gif


Šių konsultantų išaiškinimas nėra pagrindas darbdaviams.
Mūsų įmonėje kolektyvinėje sutartyje įrašyta šiek tiek
siauresnė "Darbuotojo, vieno auginančio vaiką" sąvoka.
Personalo darbuotojos remiasi kolektyvine sutartimi.

Užklausiau profsąjungos, atsakymo dar negavau
Atsakyti
QUOTE(Adnumriks @ 2005 04 29, 15:07)
Šių konsultantų išaiškinimas nėra pagrindas darbdaviams.
Mūsų įmonėje kolektyvinėje sutartyje įrašyta šiek tiek
siauresnė "Darbuotojo, vieno auginančio vaiką" sąvoka.
Personalo darbuotojos remiasi kolektyvine sutartimi.

Užklausiau profsąjungos, atsakymo dar negavau


Gavau atsakymą, remiamasi darbo inspekcijos rekomendacijomis,
jei nesutariate su darbdaviu gražiuoju, galima kelti darbo ginčą ar
kažkas panašiai.
Tiek to, nesiginčysiu su darbdaviu...
Atsakyti
as irgi dirb uab pagal kolektyvine sutarti, bet jinai negali priestarauti DK, todel kai reikia pasiimtu ta laisva diena per menesi ( man viena uz du vaikus priklauso). Paprasciausiai kelias dienas pries parasau prasyma ir viskas.
Mano virsininkas jau tik isgirdes mano prasyma pasako, jei tau tai priklauso ir neturesi problemu su buchalterija, tai as nepriestarauju.
Atsakyti
QUOTE(Silvute @ 2005 05 10, 19:02)
as irgi dirb uab pagal kolektyvine sutarti, bet jinai negali priestarauti DK, todel kai reikia pasiimtu ta laisva diena per menesi ( man viena uz du vaikus priklauso). Paprasciausiai kelias dienas pries parasau prasyma ir viskas.
Mano virsininkas jau tik isgirdes mano prasyma pasako, jei tau tai priklauso ir neturesi problemu su buchalterija, tai as nepriestarauju.


dėl dienos per mėnesį jokių problemų nėra (tik aš nebeįtelpu į tuos rėmus),
kalba ėjo apie 35 dienų atostogas.
Atsakyti
Aciu Silvute, tikrai apsvietei biggrin.gif O atostogu tai tikrai, tikrai 35 d. prasysiu cool.gif vacation4.gif
Atsakyti
ši konsultacija parengta vadovaujantis Aukščiausio teismo išaiškinimu, kuris turi įstatymo galia ir yra privalomas visiems darbdaviams.
Atsakyti
QUOTE(baltoji @ 2005 04 28, 10:05)
Esu vieniša, auginu tris vaikus. Dirbu UAB'e. Darbo sutartyje numatyta 40 darbo valandų per savaitę. Ar turiu teisę reikalauti, man priklausančias 2 laisvas darbo dienas per mėnesį, ar reikia perrasyti darbo sutartį???



turi teisę reikalauti. darbo sutartis ne prie ko, reikalingas prašymas kiekvieną kartą imant laisvą dieną arba, galima parašytio vienkartinį prašymą visam laikui, nurodant konkrečias dienas. pvz.: kiekvieno mėn. kas antra pirmadienį.
Atsakyti
nu aš tundra, nesuprantu tų sąvokų doh.gif Esu išsiskyrusi, vaiko globą teismas priteisė man, ex-vyras niekur nedirba, porą kartų į men. vaiką paima pas save. Tai aš skaitausi kaip "viena auginanti vaiką" ar ne? g.gif
Atsakyti
QUOTE(BlackDee @ 2006 01 04, 15:46)
nu aš tundra, nesuprantu tų sąvokų  doh.gif  Esu išsiskyrusi, vaiko globą teismas priteisė man, ex-vyras niekur nedirba, porą kartų į men. vaiką paima pas save. Tai aš skaitausi kaip "viena auginanti vaiką" ar ne?  g.gif

Visai nesvarbu, ar jis dirba ar ne. Tu vistiek esi viena auginanti vaiką 4u.gif
Atsakyti