NĖŠČIŲJŲ INTRAHEPATINĖ CHOLESTAZĖ
Kepenys yra labai svarbus ir sudėtingas žmogaus organas, esantis dešinėje viršutinėje pilvo ertmės dalyje už šonkaulių. Jos atlieka šias pagrindines funkcijas:
kaupia gliukozę, kuri yra organizmo energijos šaltinis
yra vitaminų, geležies ir kitų mineralų depas
gamina kraujo krešėjimo faktorius ir kitus baltymus, būtinus organizmo augimui ir normaliam funkcionavimui
jose suyra atgyvenę raudonieji kraujo kūneliai
gamina tulžį, kuri reikalinga maisto virškinimui
metabolizuoja ir skaldo daugelį vaistų ir alkoholį
Tulžis tai žaliai geltonos spalvos skystis, į kurio sudėtį įeina tulžies rūgštys bei tulžies pigmentas bilirubinas. Kepenų ląstelės išskiria tulžį į plonus, kepenų viduje esančius, kanalėlius, vadinamus tulžies latakais. Jais tulžis teka į vis stambesnius tulžies latakus ir galiausiai į bendrąjį tulžies lataką, atsiveriantį į dvylikapirštės žarnos spindį. Tulžies pūslė kriaušės formos organas, esantis po kepenimis ir tarnaujantis, kaip tulžies rezervuaras. Pavalgius tulžies pūslė susitraukia ir tulžis per bendrąjį tulžies lataką nuteka į dvylikapirštę žarną. Tulžis dalyvauja maisto virškinime, suteikia išmatoms rudą spalvą.
Kas tai yra nėščiųjų intrahepatinė cholestazė?
Nėščiųjų intrahepatinė cholestazė kepenų būklė, pasireiškianti nėštumo metu. Cholestazės metu kepenyse sulėtėja tulžies tekėjimas tulžies latakais. Dėl to, tulžies sudedamųjų dalių tulžies rūgščių ir bilirubino patenka į kraują ir pasireiškia kai kurie simptomai, pvz., niežulys, bei gali iškilti grėsmė negimusiam kūdikiui.
Jungtinėje Karalystėje nėščiųjų intrahepatinė cholestazė pasireiškia vienai iš šimto nėščiųjų. Ji dažnesnė, esant daugiavaisiam nėštumui. Tokių moterų dukroms ir seserims yra didesnė nei vidutinė rizika intrahepatinei nėščiųjų cholestazei nėštumo metu pasireikšti. Ji taip pat dažnesnė kai kuriuose pasaulio regionuose pvz., Čilėje ir Bolivijoje ši būklė pasireiškia vienai iš dešimties nėščiųjų (tai patvirtina nuostatą, kad intrahepatinės nėščiųjų cholestazės išsivystymui svarbūs genetiniai faktoriai). Jei nėščiųjų intrahepatinė cholestazė pasireiškia vieno nėštumo metu, tai yra didelė tikimybė, kad ji pasireikš ir per kitus nėštumus.
Kas sukelia nėščiųjų intrahepatinę cholestazę?
Tiksli priežastis nėra aiški. Manoma, kad įtakos gali turėti hormoniniai pokyčiai bei genetinis polinkis.
Hormoniniai faktoriai. Nėštumo metu moters organizme suintensyvėja hormonų estrogenų ir progesterono gamyba. O tai savo ruožtu, įtakoja kepenis sulėtina tulžies tekėjimą tulžies latakais. Kai kurios nėščiosios paprasčiausiai jautriau reaguoja į šiuos hormonų pokyčius.
Genetiniai faktoriai. Pastebėtas šeiminis polinkis nėščiųjų intrahepatinei cholestazei (nors kai kuriose kartose ji gali ir nepasireikšti). Remiantis viena iš teorijų,- moterys, kurioms išsivysto nėščiųjų intrahepatinė cholestazė gali turėti nedidelį organizmo defektą, susijusį su tulžies gamyba ir nutekėjimu tulžies latakais. Ne nėštumo metu tai nesukelia jokių simptomų, tačiau nėštumo metu gali sukelti ryškų tulžies tekėjimo latakais sulėtėjimą.
Šios būklės išsivystymui įtakos gali turėti ir kiti aplinkos veiksniai. Tačiau esminė priežastis nėštumas. Per savaitę po gimdymo simptomai pranyksta.
Kokie yra simptomai ?
Paprastai simptomai pasireiškia paskutiniame trečiajame nėštumo trimestre, kai minėtų hormonų kiekis moters organizme būna didžiausias, nors gali pasireikšti ir ankstesniame laikotarpyje.
Būdingiausias, dažniausias ir dažnai vienintelis simptomas yra niežulys (ypač delnų ir padų, nors gali būti ir viso kūno). Jis paprastai stiprėja kol negimsta kūdikis ar nepradedamas gydymas. Niežulys gali būti toks stiprus, kad sutrikdo miegą, dėmesio koncentraciją, nuotaiką.
Įsidėmėtina, jog nestiprus, kartas nuo karto pasireiškiantis, niežulys nėštumo metu yra normalus reiškinys. Tačiau, jei atsiranda nuolatinis vis stiprėjantis niežulys, būtina kreiptis į gydytoją. Nėščiųjų intrahepatinę cholestazę galima patvirtint atlikus laboratorinius kraujo tyrimus.
Iš kitų retesnių simptomų paminėtini: nuovargis, apetito stoka ar pykinimo pojūtis, nedidelė gelta (odos ir akių obuolių pageltimą sukelia padidėjusi tulžies sudedamosios dalies bilirubino koncentracija kraujyje; taip pat būdinga tamsus šlapimas ir šviesios išmatos).
Kaip diagnozuojama?
Diagnozę galima patvirtinti laboratoriniais kraujo tyrimais - kraujyje nustatoma padidėjusi tulžies rūgščių koncentracija. Kepenų funkcijos įvertinimui atliekami ir kiti kraujo tyrimai.
Ar intrahepatinė nėščiųjų cholestazė pavojinga?
Be sukeliamų simptomų, padidėjusi tulžies rūgščių koncentracija kraujyje gali būti pavojinga tiek motinai, tiek kūdikiui. Rizika nėra didelė, tačiau, lyginant su normaliu nėštumu yra didesnė problemų (negyvagimis, priešlaikinis gimdymas, kraujavimas) pasireiškimo rizika.
Koks gydymas ?
Gydymo tikslas sumažinti simptomus ir nėštumo komplikacijų riziką.
Ursodeoksicholinė rūgštis tai natūrali tulžies rūgštis, taip pat vartojama ir kaip vaistas. Vartojant ursodeoksicholinę rūgštį, gerėja kepenų funkcija ir mažėja tulžies rūgščių koncentracija kraujyje. Todėl sumažėja simptomai ir nėštumo komplikacijų rizika. Nėštumo metu ji vartojama tik griežtai prižiūrint gydytojui.
Reguliarus vaisiaus būklės stebėjimas - pasireiškus nėščiųjų intrahepatinei cholestazei, vaisiaus būklė tiriama dažniau, nei normalaus nėštumo metu.
Priešlaikinis gimdymas - po 36-37-os nėštumo savaitės rizika pagimdyti negyvagimį smarkiai didėja. Todėl specialistai rekomenduoja skatinti gimdymą iki 37-os nėštumo savaitės. Ankstyvas gimdymas taip pat yra susijęs su rizika, bet manoma, kad ši rizika yra mažesnė, nei gimdymas sulaukus gimdymo termino, esant tokiai situacijai.
Prieš gimdymą gali tekti skirti vitamino K, kuris yra būtinas kraujo krešėjimui, o žmonių, sergančių kepenų ligomis, organizme jo kiekis gali būti sumažėjęs. Ar reikalinga skirti vitamino K, nustatoma atlikus kraujo krešėjimo tyrimus.
Deksametazonas skiriamas vaisiaus plaučių brandinimui, kai numatomas priešlaikinis gimdymas. Tokiu būdu sumažėja plaučių problemų rizika prieš laiką gimusiam kūdikiui.
Vėsi aplinka sumažina niežulį - temperatūros namuose sumažinimas, vėsus dušas ar vonia, pėdų ir plaštakų plovimas lediniu vandeniu. Šios priemonės gali sukelti nedidelį laikiną palengvėjimą ir ypač naudingos prieš miegą.
Apibendrinimas
Intrahepatinė nėščiųjų cholestazė nedažna nėštumo komplikacija, kuri sąlygoja tulžies rūgščių patekimą į kraują. Pagrindinis simptomas yra nuolatinis niežulys pasireiškiantis vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu.Taip pat kartu pasireiškia nedidelė nėštumo komplikacijų rizika. Įprastinis gydymas - medikamentų, mažinančių tulžies rūgščių koncentraciją, vartojimas bei priešlaikinis gimdymas.
Parengta pagal http:/www.britishlivertrust.org.uk/.