Įkraunama...
Įkraunama...

Vardų kirčiavimas

QUOTE(Onora @ 2007 04 26, 11:55)
bet apie tą vardų kirčiavimą pradėta viešai kalbėti ir kalti į galvą buvo tik prieš kokius 15 metų, tikrai niekad nebuvo įprasta  tas galūnes kirčiuoti ir dabar dar dauguma, is aš tarp jų, vardus netaisyklingai kirčiuoju, nes taisykllingai negražiai skamba.
Kažkaip visai sutikčiau, jei vardams, kurie būtų ne iš bendrinių daiktavardžių padaryti- kirčiavimo taikyklių netaikyti tongue.gif
man ir tos pavardės visos, kad reikia kirčiuoti atvirai- -aitė irgi neskamba kažkaip, aisku ne visos, bet maniškė tai tikrai biggrin.gif


oi oi oi... tai jau kokia šventa karvė tie vardai, kad jiems turėtume netaikyti taisyklių blink.gif
Onora, gal gali parašyti, kaip kirčiuoji valstybės vardą KANADA (vns. vardininką)?
Atsakyti
QUOTE(muminukas @ 2007 04 26, 11:14)
oi oi oi... tai jau kokia šventa karvė tie vardai, kad jiems turėtume netaikyti taisyklių  blink.gif
Onora, gal gali parašyti, kaip kirčiuoji valstybės vardą KANADA (vns. vardininką)?


Na kad nešventi tie vardai tai ir kirčiuojam taip kaip mokam. hihihi.gif Man asmeniškai tai netrukdo jeigu žmogus kirčiuoja savo vardą taip kaip jis/ji pats/pati nori, be to vertybine prasme man asmeniškai brangiau yra tai kaip tėvai/seneliai tave vadino, nei kaip koks nepažįstamas kalbininkas liepia kirčiuoti. Čia kaip kas pasirenka, o ir šiaip praktikoje tai daug kas pravardėm vadina, tai ką, ir tas reikėtų taisyklingai kirčiuoti? hihihi.gif

Kita vertus aš pagalvojau, kad praktikoje tai pastebėjau kai žmonės skaito tarkim vardų sąrašą, dažniausiai kirčiuoja taisyklingai, bet kuomet kalbama neoficialiai, kirčiavimas keičiasi.
Atsakyti
dėl tos pačios Kanados. tikriausiai dabar ne viena pradėsite sakyti, kad kirčiuojate KanAda (vns. vard.) ir kad visi taip kirčiuoja, ir kad bla bla bla. ir būsite neteisios - savo ausimis girdėjau kaip senyva JAV lietuvė taisyklingai sukirčiavo KanadA.
Atsakyti
QUOTE(muminukas @ 2007 04 26, 14:29)
dėl tos pačios Kanados. tikriausiai dabar ne viena pradėsite sakyti, kad kirčiuojate KanAda (vns. vard.) ir kad visi taip kirčiuoja, ir kad bla bla bla. ir būsite neteisios - savo ausimis girdėjau kaip senyva JAV lietuvė taisyklingai sukirčiavo KanadA.


Na man asmeniškai teko girdėti visaip: tiek KanAda, tiek KanadA, tiek KAnada. Iš esmės šiuo atveju man labiau rūpėtų ne tai kaip kirčiuoja, bet kad bent jau šalies pavadinimą teisingai įsimintų, o tai paskui ir vadina visi Nyderlandus Olandija... rolleyes.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Elemire: 26 balandžio 2007 - 15:00
QUOTE(muminukas @ 2007 04 25, 15:55)
o ką čia manyti?  schmoll.gif
dabar tiksliai taisyklės nepacituosiu, tačiau didelė dalis neliet. kilmės moterų vardai, kurie baigiasi -a, patekę į liet. k., prisitaiko prie mūsų kirčiavimo sistemos ir patenka į antrą kirčiuotę. Ksimena taip pat patenka, todėl šio vardo vns. vard. kirčiuojamas galūnėje kaip ir MarijA, DeborA, DonatA, KristinA, SimonA, LolitA ir t.t.

Tai ir aš taip sakiau, na, ka kirčiuojama gale. Bet ne visada tų taisyklių laikomės. Aš savo vardo irgi niekada nekiurčiuoju gale. smile.gif
Atsakyti
QUOTE(Kribuk @ 2007 04 26, 16:43)
Tai ir aš taip sakiau, na, ka kirčiuojama gale. Bet ne visada tų taisyklių laikomės. Aš savo vardo irgi niekada nekiurčiuoju gale. smile.gif

t.y. KrYYYbuk?
Atsakyti
QUOTE(dmu @ 2007 04 26, 15:51)
t.y. KrYYYbuk?


Taigi Kribuk yra slapyvardis, o ne vardas lotuliukas.gif
Jei neklystu, Kribuk vardas yra Kristina ax.gif
Atsakyti
QUOTE(dmu @ 2007 04 26, 16:51)
t.y. KrYYYbuk?


lotuliukas.gif lotuliukas.gif labas rytas lotuliukas.gif lotuliukas.gif pakėlėt nuotaiką lotuliukas.gif lotuliukas.gif
Papildyta:
QUOTE(Kribuk @ 2007 04 26, 16:43)
Tai ir aš taip sakiau, na, ka kirčiuojama gale. Bet ne visada tų taisyklių laikomės. Aš savo vardo irgi niekada nekiurčiuoju gale. smile.gif


būtent drinks_cheers.gif aš tai žinau, kad mieste greitis 50 km/h, bet visada važiuoju mažiausiai 70-80 km/h biggrin.gif

o dabar rimtai:
"Dar mokykloje visi turėtume būti išmokę priešpaskutinio skiemens kirčiavimo taisyklę (jei kaitomo žodžio priešpaskutinis kirčiuotas skiemuo yra tvirtagalis arba trumpas, jo kirtis tam tikruose linksniuose (vienas iš tų linksnių būtent ir yra mot. giminės vienaskaitos vardininkas) būtinai šoka į galūnę: raNką į rankA, Astą į AstA; MarIją į MarijA."
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo muminukas: 27 balandžio 2007 - 06:29
QUOTE(Elemire @ 2007 04 26, 15:59)
o tai paskui ir vadina visi Nyderlandus Olandija...  rolleyes.gif


oi, tik nereikia... doh.gif nelyginamus dalykus lygini tongue.gif čia jau reikia kitų, ne kirčiavimo, žinių. be to, yra patvirtintas valstybių ir jų sostinių pavadinimų sąrašas mirksiukas.gif www.vlkk.lt smile.gif

beje, ar niekad nesusimąstei apie Vokietijos pavadinimą? (čia jau nuo temos krypstame...) Vokietija, Alemania, Germanija, Doičland biggrin.gif
o dabar į temą smartass.gif

"Dar mokykloje visi turėtume būti išmokę priešpaskutinio skiemens kirčiavimo taisyklę (jei kaitomo žodžio priešpaskutinis kirčiuotas skiemuo yra tvirtagalis arba trumpas, jo kirtis tam tikruose linksniuose (vienas iš tų linksnių būtent ir yra mot. giminės vienaskaitos vardininkas) būtinai šoka į galūnę: raNką į rankA, Astą į AstA; MarIją į MarijA."
Atsakyti
QUOTE(muminukas @ 2007 04 27, 06:32)
beje, ar niekad nesusimąstei apie Vokietijos pavadinimą? (čia jau nuo temos krypstame...) Vokietija, Alemania, Germanija, Doičland  biggrin.gif


Na taip yra daugiausia dėl tautų tarpusavio bendravimo istorijos, dažniausiai tai lemia su kuria gentimi kaimyninė gentis pirmiausiai kontaktavo. wink.gif

QUOTE(muminukas @ 2007 04 27, 06:32)
"Dar mokykloje visi turėtume būti išmokę priešpaskutinio skiemens kirčiavimo taisyklę (jei kaitomo žodžio priešpaskutinis kirčiuotas skiemuo yra tvirtagalis arba trumpas, jo kirtis tam tikruose linksniuose (vienas iš tų linksnių būtent ir yra mot. giminės vienaskaitos vardininkas) būtinai šoka į galūnę: raNką į rankA, Astą į AstA; MarIją į MarijA."


Na mokykloje mus to mokė, vienok universitete moko ir ko kito: šnekamoji kalba pvz. cituojamuose respondentų tekstuose turėtų būti vartojama taip, kaip jie šneka, jos iškraipyti ir taisyti nedera, tai neetiška. wink.gif
Atsakyti
QUOTE(muminukas @ 2007 04 27, 06:26)
"Dar mokykloje visi turėtume būti išmokę priešpaskutinio skiemens kirčiavimo taisyklę (jei kaitomo žodžio priešpaskutinis kirčiuotas skiemuo yra tvirtagalis arba trumpas, jo kirtis tam tikruose linksniuose (vienas iš tų linksnių būtent ir yra mot. giminės vienaskaitos vardininkas) būtinai šoka į galūnę: raNką į rankA, Astą į AstA; MarIją į MarijA."

Tai ir esame išmokę. smile.gif Bet tik sakome, kad nevisada tų taisyklių laikomės.

Na jo, kažkam kribuk panašu į vardą... biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(Kribuk @ 2007 04 26, 16:43)
Tai ir aš taip sakiau, na, ka kirčiuojama gale. Bet ne visada tų taisyklių laikomės.
drinks_cheers.gif aš esu baigusi humanitarinius mokslus ir už tai, ką dabar pasakysiu, man tokia dėstytuvė (baisi arši ji yra ir buvo blink.gif galvą nurautų, bet aš manau, kad taisyklės yra sukurtos tam, kad būtų taisyklėmis, tačiau jei tėvai duoda vaikui vardą ir apsisprendžia jį taip kirčiuoti, tai taip ir turi būti ir nė motais jokios taisyklės rolleyes.gif čia mano asmeninė nuomonė.... suprantu, kad kartais tėvai net nežino apie kirčiouotes, taisyklingą kirčiavimą, bet kartais tie taisyklingai sukirčiuoti vardai skamba baisiai blink.gif taip greitai pakolkas nesugalvoju nė vieno, bet... tas pats paminėtasis LolitA blink.gif man skamba baisiai- niekas manęs nepriverstų taip pasakyti, man LolIta 4u.gif skamba puikiai 4u.gif bet čia tik mano nuostatos, kurios aišku gali nesutapti rolleyes.gif

Papildyta:
QUOTE(muminukas @ 2007 04 25, 16:55)
o ką čia manyti?  schmoll.gif
tongue.gif reikia kažką manyti tongue.gif
Atsakyti