Straipsnis iš Delfio

Biški į temą
Insulinas: didžiosios dietų lenktynės
www.DELFI.lt2009 kovo mėn. 12 d. 10:48
CorbisJAV vyriausybės finansuoto tyrimo metu buvo lyginamos Atkinso, Zonos, Ornisho ir LEARN* dietos. Daugiausiai svorio numetė Atkinso dietos besilaikiusios moterys vidutiniškai 4,5 kg. Kitų dietų besilaikiusios moterys numetė vidutiniškai nuo 1,5 iki 2,5 kg svorio. Skaičiai neįspūdingi, todėl žmonėms kilo klausimas: ar yra geresnių dietų? Po dviejų mėnesių kitas tyrimas, atrodytų, pasiūlė atsakymą.
Kaip rašoma Psychology Today, mokslinio darbo metu buvo palygintos dvi suaugusių asmenų grupės: vieni išskirdavo didelius kiekius insulino hormono, kuris iš kraujotakos greitai pašalina cukrų ir skatina jo saugojimą riebalų pavidalu, o kiti insulino išskirdavo mažiau. Abiejose grupėse pusei tiriamųjų buvo skirta mažo riebalų kiekio dieta, o kitai pusei mažos glikeminės vertės dieta.
Vidutiniškai mažai insulino išskiriančių asmenų grupėje abiem pogrupiams dieta buvo vienodo efektyvumo, ir per pirmuosius 6 dietos laikymosi mėnesius jie numetė beveik 4,5 kg, bet apie pusę numesto svorio sugrįžo praėjus metams nuo dietos laikymosi pabaigos. Daug insulino išskiriančios grupės žmonėms sekėsi prasčiau kai dietoje buvo mažai riebalų jie numetė vidutiniškai 2 kg, o po metų pusė numesto svorio grįžo.
Bet sėkmingiausia dieta daug insulino išskiriantiems žmonėms buvo tokia, kurios glikeminė vertė buvo maža jie numetė vidutiniškai po 6 kg ir šis svoris iki tyrimo pabaigos negrįžo. Jų dieta buvo sukurta taip, kad cukraus kiekis kraujyje svyruotų kuo mažiau lengvai virškinami angliavandeniai (balta duona, bulvės, vaisių sultys, sausainiai ir kiti apdoroti maisto produktai) buvo pakeisti daržovėmis, nesaldžiais vaisiais ir ankštinėmis daržovėmis.
Dėl ko dieta buvo tokia sėkminga? Kasos išskiriamas hormonas insulinas yra lyg natūralus apetito slopintuvas. Jis išskiriamas tuomet, kai kraujyje padaugėja cukraus bei signalizuoja smegenims, kad laikas liautis valgius. Kai cukraus ir insulino kiekis kraujyje krenta pernelyg greitai, smegenys tai suvokia kaip signalą, kad laikas maitintis, todėl po pavalgymo žmonės jaučiasi išalkę greičiu o tai skatina persivalgymą ir svorio didėjimą.
O kaip insuliną išskiria jūsų organizmas?
Tiksliai tai galima nustatyti tik atlikus kraujo tyrimus, bet bendru atveju mažai insulino išskiriančių žmonių figūra dažniausia būna kriaušės formos riebalų perteklius kaupiamas ties klubais. Daug insulino išskiriantys žmonės būna obuolio formos, jie riebalus kaupia pilvo ir krūtinės srityje.
Tyrimo autoriai teigia, jog remiantis jų gautais rezultatais per anksti rekomenduoti vienokias ar kitokias dietas, tačiau sveikatos apsaugos ekspertai sutinka, kad, nepriklausomai nuo kūno formos, būtų neblogai apdorotus produktus sausainius, saldainius ir vaisvandenius pašalinti iš vartojamo maisto sąrašo.
Angliavandenių visiškai atsisakyti nereikia net ir mažos glikeminės vertės dietos besilaikiusieji žmonės 40 proc. dienos kalorijų normos gaudavo iš angliavandenių. Tiesiog lengvai virškinamus angliavandenius pakeiskite sudėtingesniais angliavandeniais daug skaidulinių medžiagų turinčiomis daržovėmis ir vaisiais, rudaisiais ryžiais, rupaus malimo ar nemaltais grūdais.
LEARN* - Lifestyle, Exercise, Attitudes, Relationships and Nutrition gyvenimo būdo, aktyvumo, požiūrio, santykių ir mitybos dieta.
Papildyta:
QUOTE(kristelil @ 2009 03 13, 10:06)
labas ryts
man tai nezinau,ar cia knyga paveike, ar kas, bet as nebegaliu ziuret ir noret virtos mesos ir varskiu, nors anksciau labai megdavau

pieno ir taip negerdavau niekad, o va kefyra ziauriai megdavau
ir dar va, netraukia visai prie saldumynu, tuo as labai dziaugiuosi, na bent kolkas netruakia
Praplauna smegeninę ta knyga... praplauna

O ką jūs valgot? Gal kokius valgiaraščisu tikrai dėkim

: Nes vien daržovių salotos atsibosti pradės
Beje, neužfiksavau kaip Karas žiūri į prieskonius ?